reklama

Policie kvůli tomu evakuovala stovky lidí, mimo jiné ze sportovního gymnázia a středního odborného učiliště, z okolních domů i nedalekého obchodu, a oblast uzavřela. Kvůli pyrotechnickým pracím uzavírá ještě větší okruh v kilometrové vzdálenosti od místa nálezu.

Bude to uzavřené asi dvě hodiny, ale může se to změnit, řekla ČTK v 16:15 policejní mluvčí Markéta Fialová. "Pyrotechnik zatím nemá rozhodnuté, jestli bude pumu likvidovat na místě, nebo ji odveze jinam," uvedla.

V okolí do jednoho kilometru od nálezu je zákaz vjezdu dopravním prostředkům a nesmí tam vstupovat ani pěší. "Přesně ke všem ulicím nemáme podklady, ale je to hlavně Lábkova, Karla Steinera a další v okolí," uvedla mluvčí. Nebezpečný prostor se nyní zvětšuje a policie ho vymezuje. Uzavřena je také hlavní Vejprnická ulice.

Letecká puma je oválná, dlouhá asi metr. Nálezy leteckých pum nejsou v Plzni výjimečné. Město s klíčovým průmyslem za druhé světové války bombardovali spojenci. Například 6. května 2017, kdy ve městě vrcholily každoroční oslavy osvobození, zastavil nález letecké bomby z války provoz vlaků na trati směrem na Žatec. Bomba se našla při opravách na seřaďovacím nádraží u teplárny. Šlo o pětisetlibrovou anglickou leteckou pumu.

reklama