reklama

Podle Jourové byla řeč o spravedlnosti a rovných příležitostech v rámci Evropské unie či o evropské budoucnosti. Právě dvě zmíněná témata měla česká zástupkyně v komisi na starosti během končícího pětiletého období a její práce byla v Bruselu většinou hodnocena dobře.

Premiér Andrej Babiš, který ji minulý týden von der Leyenové navrhl jako českou kandidátku do nového exekutivního sboru, vidí její budoucnost v jiném portfoliu více spojeném s ekonomikou. O oblast vnitřního či digitálního trhu však projevuje zájem více zemí a o konkrétním rozdělení oblastí bude von der Leyenová patrně rozhodovat až v příštích týdnech.

Nová šéfka komise se v těchto dnech schází s řadou kandidátů, které již jejich země oficiálně představily. Podle webu Politico jen během úterka přijala možné budoucí eurokomisaře z Řecka, Finska, Estonska, Kypru a Malty.

Kompletní seznam by měla von der Leyenová mít na konci srpna, o měsíc později čeká kandidáty slyšení v Evropském parlamentu, jehož schválení pro zisk postu eurokomisaře potřebují. Nová EK začne úřadovat 1. listopadu.

reklama