Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

České vojáky na Sinaji ohrožovali teroristé, museli se přesunout na jinou základnu

Ilustrační Autor: nadporučice Lucie Masaříková
Ilustrační Autor: nadporučice Lucie Masaříková
Foto: Army.cz

Praha - Čeští vojáci z letecké jednotky CASA byli koncem května na Sinaji přesunuti na jinou základnu. Důvodem je změna bezpečnostní situace v regionu.

V misi mezinárodní organizace MFO (Multinational Force and Observers - Mnohonárodní síly a pozorovatelé) na Sinajském poloostrově působí Češi od listopadu 2009. O čtyři roky později byla do mise vyslána i letecká jednotka se strojem CASA. Ta má za úkol společně s mezinárodními pozorovateli na palubě letounu monitorovat situaci nad egyptsko-izraelskou hranicí.

Češi dosud sloužili na větší základně mise na severu Sinaje v El Gorah, asi 20 kilometrů od Středozemního moře. Situace v jejím okolí se ale podle české armády v posledních měsících zhoršovala kvůli aktivitám povstalců. "Časté dopady střel z ručních zbraní a operace egyptských ozbrojených sil k potlačení aktivit povstalců v bezprostřední blízkosti základny vedly velitele sil MFO k rozhodnutí o přesunu části personálu základny," uvedla na svém webu česká armáda. Jižní základna mise je poblíž egyptského letoviska Šarm aš-Šajch.

K přesunu byl použit právě český letoun CASA. Jeho posádky během 33 hodin uskutečnily sedm přeletů, během kterých přepravily na klidnější jih Sinaje 385 příslušníků mise a 8,6 tuny materiálu.

"V misi na Sinaji jsme začínali v docela klidném prostředí, dnes se to prostředí podstatně zhoršilo," poznamenal náčelník generálního štábu Josef Bečvář. Přestěhování letecké skupiny podle něj ovlivnilo působení teroristických skupin.

Témata:  Armáda České Republiky terorismus Egypt

Související

Aktuálně se děje

29. dubna 2026 5:00

Předpověď počasí na první květnový prodloužený víkend

Nadcházející prodloužený víkend slibuje převážně jasnou až polojasnou oblohu a postupný nárůst teplot, které v neděli vyšplhají až na letních 26 stupňů Celsia. Zatímco páteční ráno mohou na mnoha místech ještě potrápit přízemní mrazíky, které představují riziko pro kvetoucí vegetaci, zbytek volna bude ve znamení slunečného počasí. Srážky se během prodlouženého víkendu téměř neobjeví, pouze v neděli se na západě republiky může vyskytnout oblačnost s ojedinělými přeháňkami.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Andrej Babiš

Babiš poprvé zamířil mimo EU. Pro Česko se snaží zajistit ropu či plyn

Premiér Andrej Babiš (ANO) je na první zahraniční cestě mimo EU, konkrétně na pětidenní pracovní cestě po centrální Asii a Jižním Kavkazu. S prezidentem Ázerbájdžánu Ilhamem Alijevem jednal mimo jiné o dodávkách ropy a zemního plynu do Česka. Společně s vicepremiérem a ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem (ANO) se zúčastnil obchodního fóra, kterého se zúčastnilo téměř 130 zástupců firem z obou zemí. Premiéra na cestě doprovází podnikatelská delegace čítající 50 podnikatelů.