Praha - Ministerstvo zdravotnictví připravilo návrh vyhlášky, podle které má být součástí preventivní prohlídky u praktického lékaře také vyšetření ledvin.
Praktičtí lékaři by při prohlídkách vyšetřovali jednou za čtyři roky u lidí nad 50 let, kteří se léčí s cukrovkou, vysokým tlakem nebo nemocemi srdce a cév, funkci ledvin.
Ministerstvo zdravotnictví ve vyhlášce také zkracuje víc než dvacetiletý interval vyšetření hladiny cukru v krvi v 18 a 40 letech dalším vyšetřením ve 30 letech. Nově se pro děti při preventivní prohlídce v 18 měsících věku zařazuje včasný záchyt poruch autistického spektra pomocí dotazníku.
Selhávající ledviny přestávají čistit krev a v těle pacienta se hromadí odpadní látky. To může způsobit kolaps, pacient skončí na dialýze, kde mu přístroje krev vyčistí. V roce 2014 bylo nově přijato k léčbě na umělé ledvině 2106 pacientů, 45 procent přišlo "z ulice", tedy dosud o svém onemocnění nevěděli, nebo nebyli sledování ve specializované nefrologické ambulanci.
U pacientů "z ulice" jsou náklady na hemodialýzu mnohem vyšší. Například náklady na zajištění cévního přístupu jednoho takového pacienta činí zhruba 42.000 korun, zatímco u plánované dialýzy u pacienta při prevenci včas zachyceného, tedy s již připraveným cévním přístupem, 4079 korun, což je v průměru o 38.000 korun méně.
Navržené nové vyšetření stojí 25 korun pro jednoho pacienta. V současné době využívá preventivní screening pětina populace, při omezení věkem nad 50 let a frekvenci vyšetření jednou za čtyři roky by úspora prostředků veřejného zdravotního pojištění odpovídala zhruba 4,5 milionu korun. Náklady na testování tedy budou zcela pokryty úsporou na dialyzační péči.
Příznaky onemocnění ledvin
Velmi často se stává, že pacient i v pokročilém stadiu stadiu onemocnění ledvin nemusí pozorovat žádné zvláštní obtíže. Následující přehled serveru nadaceledviny.cz uvádí nejčastější možné příznaky, které je nutno vyšetřit:
- přibírání na hmotnosti v důsledku zadržování tekutin v těle (otoky obličeje, očních víček, bérců);- bolest v bederní krajině, zvláště je-li doprovázena teplotou nebo změnou barvy moči (infekce, kameny, prasklá cysta);- tvorba pěny v moči (může být důsledkem vylučování bílkoviny do moči);- tmavá moč (červená, červenohnědá, růžová);- příliš velké množství moči (zvláště v noci);- příliš malé množství moči (je-li moči méně než půl litru za den, znamená to těžké poškození funkce ledvin);- svalová slabost, ztráta chuti k jídlu, svědivka, svalové křeče, změna barvy kůže.
Témata: zdravotnictví, zdraví
Související
30. října 2024 18:14
26. října 2024 6:46
11. září 2024 21:58
19. listopadu 2023 18:32
2. října 2023 11:17
2. února 2023 11:39