Praha – Vláda na dnešním jednání schválila novelu, která posiluje kontrolu nad zpravodajskými službami České republiky, tedy Bezpečnostní informační službou, Úřadem pro zahraniční styky a informace a Vojenským zpravodajstvím.
Kontrole Poslanecké sněmovny by měly nově podléhat všechny rozvědky, zaveden má být i druhý stupeň jejich kontroly odvozený od Sněmovny a vlády. Cílem návrhu, který premiér Bohuslav Sobotka probíral se zástupci všech poslaneckých klubů, je důslednější systém kontroly zpravodajských služeb. Nově mají poslanci dostat možnost dohlížet i na Úřad pro zahraniční styky a informace, tedy na civilní rozvědku.
„Rozhodnutí o posílení kontroly nad zpravodajskými službami považuji za velmi důležité, naplňujeme tím rovněž závazky z Programového prohlášení vlády i koaliční smlouvy. Naším cílem je eliminovat rizika zneužití či účelového ovlivňování činnosti zpravodajských služeb, stejně jako zamezit jakýmkoli možným pokusům o politické tlaky vůči těmto službám," uvedl v oficiálním prohlášení Sobotka.
Kabinet s posílením kontroly počítal už ve svém programovém prohlášení. Sněmovní komise nyní kontrolují činnost Bezpečnostní informační služby, tedy civilní kontrarozvědky, a Vojenského zpravodajství, což je jednotná armádní zpravodajská služba, jež se zaměřuje na rozvědnou i kontrarozvědnou práci.
Vzniknout má i pětičlenný orgán nezávislé kontroly, složený z „důvěryhodných, bezpečnostně prověřených a veřejností respektovaných osob". Ten by kontroloval všechny zpravodajské služby. Původní návrh počítal s tím, že by jeho členy mohli být pouze soudci, státní zástupci či členové kolegia Nejvyššího kontrolního úřadu. Aktuální verze však naopak soudce výslovně vylučuje a požaduje jen to, aby člen byl občanem ČR, dosáhl 40 let a kromě vysokoškolského právnického vzdělání měl prověrku na stupeň přísně tajné.
Od původního plánu ustoupil Úřad vlády kvůli výhradám ministerstva spravedlnosti. Resortu vadila nutnost dočasného zprošťování funkce soudce pro každou jednotlivou kontrolní akci, trval na tom, že funkci je třeba vykonávat kontinuálně. Ministerstvo navíc upozorňovalo i na možné prodlužování soudních sporů. Kvůli možné protiústavnosti vypadl z předlohy u kandidátů do kontrolního orgánu i zákaz členství v politické straně. Členy má vybírat Sněmovna na návrh vlády na dobu pěti let.
Témata: vláda, Bohuslav Sobotka, BIS (Bezpečnostní informační služba ČR)
Související
8. listopadu 2024 14:23
5. října 2024 7:20
6. září 2024 7:14
2. září 2024 22:56