Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kocovina z Brexitu by nás měla brzo přejít, říká Zdechovský

Tomáš Zdechovský /KDU-ČSL/
Tomáš Zdechovský /KDU-ČSL/
Foto: Facebook

Praha - "Rozhodnutí Britů v referendu o setrvání v EU šokovalo celý svět. Očekával jsem, že referendum dopadne úplně jinak. Nebudu popírat, že i mě výsledek velmi překvapil, ale jede se dál. Výsledek ale musíme respektovat," píše v komentáři lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský.

Vystoupení Velké Británie pocítí i Česko a další menší země, protože ostrovní velmoc pomáhala vyvažovat vliv dvou velkých zemí, Německa a Francie, a často se jiného pohledu Čechů zastala. Oslabena bude i EU jako celek, protože Británie je evropským motorem například vědy a inovací. Na druhou stranu ale nenastal žádný konec světa a už vůbec ne konec Evropské unie jako takové. EU může existovat i bez Británie, ale určitě nemůže zůstat taková, jakou je dnes.

Pro všechny evropské politiky by měl být Brexit varovným prstem, a znamením že EU potřebuje reformovat. EU má opravdu problém a kdo tvrdí opak, lže si do kapsy podobně jako ti, kteří tvrdí, že Evropskou unii nelze zreformovat a proto je nutné jí rozbít. Není možné strkat hlavu do písku a tvářit se, že žádné problémy neexistují, ale situaci osobně nevidím tak fatalisticky.

Británii i Evropu bude rozchod hodně bolet

Každý rozvod bolí. Dnes nelze říci, jak bude dohoda o vystoupení Velké Británie a Evropské unie vypadat. Tento odchod rozhodně nebude zadarmo a britské i evropské daňové poplatníky bude stát miliardy eur i liber. Nejde jen o nastavení další spolupráce, ale především o otázku například přesunutí některých pracovníků a agentur EU z Velké Británie.

Platby Velké Británie za přístup do Evropského hospodářského prostoru (EEC) budou asi ve výši 80 – 85 procent současného příspěvku, nicméně Británie přijde o příspěvky na zemědělství, což do jisté míry vyváží současné příjmy a výdaje na unii ze strany Britů. Dokud se právě tyto důležité otázky nevyjasní, bude i Británie a Evropská unie podle ekonomů čelit sníženému zájmu o další investice.

Evropští lídři mohou tlačit na Brity, jak chtějí, aby rychle odešli. Podle mě to rychlé zas tak nebude a předpokládám, že ještě příští volby do Evropského parlamentu mohou být za účasti Velké Británie. Rozvody po mnohaleté známosti jsou prostě složité a trvají dlouhou dobu, přestože obě strany to možná budou chtít maximálně uspíšit.

Bez reforem unie to nepůjde

V čem tedy konkrétně spočívá hlavní problém současné EU? Lidé v Evropě jsou nespokojení se současným stavem evropské politiky, což je dlouhodobě způsobeno i tím, jak Evropskou unii prezentujeme v členských státech. Kolik českých politiků opakuje mantru o „byrokratickém molochu", který rozhoduje proti vůli občanů bez schopnosti něco změnit.

Proto považuji za naprosto nezbytné odstranit odcizení voličů a politických elit. Výsledek referenda svědčí mj. i o tom, že dosavadní způsob prezentace evropské politiky se dnes zjevně velké části řadových (nejen) britských občanů nezamlouvá. Brexit je tak pro nás především varovným prstem, že si nesmíme od „eurohlupáků" nechat nadávat do „eurohujerů" jen proto, že oni o fungování Evropské unie nic nevědí.

Evropské unii chybí dlouhodobá vize

EU nutně potřebuje představit vizi přijatelnou a srozumitelnou pro obyvatele a být schopná zdůvodňovat před lidmi své kroky. Pořád říkám, že EU smysl má a neustále se ji snažím před lidmi obhajovat. Musí ji ale vést lidé schopní komunikovat s řadovými voliči a adekvátně reagovat na problémy, které voliči nejvíce pociťují.

Nemůžou ji dělat lidé žijící ve slonovinových věžích, kteří za celý svůj život nepracovali jinde než v prostředí vrcholné politiky. Evropská integrace musí pokračovat, ale lépe, srozumitelněji a inteligentněji. Evropská unie bezesporu přináší milionům svých občanů prospěch, musí být ale schopná své přínosy prodat! A to v současné době není schopná také díky neschopnosti mít dlouhodobou vizi, včetně té komunikační.

A proto je nutné Evropu reformovat personálně, strukturou rozpočtu, ale i po stránce její schopnosti komunikace s občany. Pokud se to nepodaří, tak ji rozbijí na základě lží další Faragové a Johnsonové, kteří nechápou, že spolupracovat je daleko více, jak hrát si na vlastním písku.

Témata:  Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) Brexit

Související

Aktuálně se děje

24. listopadu 2024 14:10

Kim Kardashian čelí kritice: Překročila hranice?

Kim Kardashian čelí kritice za reklamu na značku Skims, kde pózuje s růžencem kolem krku. Sociální sítě zaplavily reakce označující tento krok za neuctivý a marketingově vypočítavý. Reklama vyvolala vášnivou debatu a požadavky na omluvu.

Zdroj: Zdeněk Tuhý

Další zprávy