Olomouc – Nedostatek pohybu, volný čas strávený u počítače či brzké zkušenosti s pitím alkoholu a kouřením. To jsou hlavní charakteristiky životního stylu českých dětí, které představila Univerzita Palackého v Olomouci v rámci výsledků studie s názvem Health Behaviour in School-aged Children. Do této největší evropské výzkumné studie je zapojeno 220 tisíc školáků ze 42 zemí světa.
Studie Health Behaviour in School-aged Children HBSC, do které je Česká republika zapojena od roku 1994, tak znovu potvrzuje negativní trendy v životním stylu mladé generace. „Studie HBSC je klíčovým zdrojem dat o životě dospívajících jedenácti-, třinácti- a patnáctiletých dětí a zároveň důležitým nástrojem preventivních snah v této oblasti. Mapuje úroveň pohybové aktivity, trávení volného času, šikanu, užívání alkoholu, tabákových výrobků, marihuany a další determinanty zdraví v sociálním kontextu rodiny, školy a vrstevníků," uvedla Alena Šteflová, ředitelka Kanceláře Světové zdravotnické organizace v České republice.„Dlouhodobě si v mezinárodním srovnání nevedeme dobře, a to dokonce v celé řadě ukazatelů, které v HBSC studii sledujeme. Věkové období rané adolescence je přitom klíčové z pohledu životního stylu jedince v dospělosti," dodal hlavní řešitel studie Michal Kalman z fakulty tělesné kultury. Studie HBSC také odhaluje některá závažná fakta zejména s ohledem na trendy. Například výskyt nadváhy a obezity u patnáctiletých chlapců se za posledních patnáct let více než zdvojnásobil. Zatímco v roce 1998 trpělo nadváhou nebo obezitou 9 procent chlapců v současné době je to téměř 23 procent.Zajímavé však je, že dle výsledků studie hodnotí většina českých dětí své zdraví a svou životní spokojenost pozitivně. V mezinárodním srovnání však Česká republika zaujímá jedna z posledních míst v obou hodnocených kategoriích. Bylo zjištěno, že naprostá většina dětí v České republice má nedostatek pohybové aktivity (cca 80 %), většina dětí zároveň tráví příliš mnoho času u televize a počítače. Trávení volného času u počítače roste s věkem. Z pohledu mezinárodního srovnání se i přes tato zjištění české děti pohybují nad průměrem zemí zařazených do HBSC.Naopak výrazně dříve ve srovnání s mezinárodním průměrem začínají české děti pít alkohol, kouřit cigarety a marihuanu. Pravidelně pije alkohol 20 % patnáctiletých chlapců a 14 % dívek. Opakovanou opilost uvádí přibližně 30 % patnáctiletých, což je výrazně více, než je mezinárodní průměr zkoumaných zemí. Cigarety kouří pravidelně 11 % patnáctiletých chlapců a 16 % patnáctiletých dívek. Přes to, že oproti datům z roku 2012 došlo ke zlepšení, ČR je ve srovnání zemí výzkumu stále v tomto ohledu nadprůměrná.
Zkušenosti s marihuanou uvedlo 23 % patnáctiletých dívek i chlapců. Jde o vysoký nadprůměr, ČR je v mezinárodních tabulkách na šestém nejhorším místě. Necelých 25 % patnáctiletých má zkušenosti s pohlavním stykem, což je ve srovnání s mezinárodním průměrem mírně více. Zároveň však ve srovnání s průměrem zkoumaných zemí uvádějí častější použití kondomu či hormonální antikoncepce.
Související
23. června 2022 10:24
30. května 2022 12:47
30. května 2022 9:57
11. března 2022 15:05
28. prosince 2021 11:18
9. prosince 2021 13:15