Praha - Velká Británie se po referendu rozhodla odejít z Evropské unie. Podle teologa a sociologa Tomáše Halíka za to ale nemůže strach z muslimských přistěhovalců.
"Den před brexitem byli v Oxfordu všichni přesvědčeni, že k němu nedojde. A potom jsme viděli to ráno. Tu obrovskou kocovinu i lidí, kteří hlasovali pro brexit a vůbec si neuvědomovali, jaké to bude mít důsledky. A dneska by byli rádi, kdyby se hlasování mohlo opakovat," řekl Českému rozhlasu Tomáš Halík.
"Ukázalo se, že je strašně nebezpečné, když se důležité věci, které předpokládají určitou kvalifikovanost a zasvěcenost, svěřují tak náhodné záležitosti, jako je referendum. Tam prostě převládají momentální nálady a city. A lidé dělají rozhodnutí, pro které vůbec nemají kvalifikaci," dodal.
Referendum jako takové je podle něj dobré v lokálních věcech, například jestli má vést silnice přes vesnici. Případně i v malých zemích jako Švýcarsko. V Británii to ale prý byl naprostý omyl, se kterým si Cameron zahrál, a taky se stal jeho obětí.
V rozhodnutí Britů ale podle Halíka nehrál roli strach z muslimských přistěhovalců. "Britové se bojí přistěhovalců z naší země, z Polska a ze Slovenska. Protože říkají: To jsou lidé, kteří nám nic nepřinášejí, žijí jenom ze sociálních podpor," tvrdí.
Teolog také tvrdí, že pokud Británie skutečně odejde z unie, odejde z ní velká část intelektuální elity. "Protože EU podporuje vědu, výzkumy, studenty. Samozřejmě bude i mnohem těžší pro české studenty studovat na britských univerzitách. Čeká se ale i veliký odliv významných finančních institucí," vysvětlil.
Témata: Velká Británie, Tomáš Halík
Související
30. března 2025 10:01
28. března 2025 8:19
20. března 2025 13:10
11. března 2025 17:45
10. března 2025 14:57
7. března 2025 11:56