Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sobotka bude přesvědčovat na summitu EU, aby pomohla Savčenkové

Bohuslav Sobotka /ČSSD/, předseda vlády
Bohuslav Sobotka /ČSSD/, předseda vlády
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha – Premiér Bohuslav Sobotka bude na blížícím se summitu EU prosazovat, aby se lídři osmadvacítky zasadili o propuštění ukrajinské pilotky Nadiji Savčenkové z ruského vězení.

Sobotka to dnes řekl senátorům, kteří jeho úsilí podpořili. „Byl bych rád, kdybychom v závěrech Evropské rady mohli také zmínit nutnost propuštění ukrajinské pilotky Nadiji Savčenkové, tak, jak to předpokládají minské dohody. To je další věc, kterou za Českou republiku budu navrhovat do závěru Evropské rady," slíbil předseda vlády.

Senát poukázal na to, že „Ruská federace je povinna propustit ukrajinskou poslankyni Nadiju Savčenkovou na základě balíčku opatření pro provádění minských dohod, ve kterém se zavázala k propuštění všech rukojmí a zadržených osob v souvislosti s konfliktem na východní Ukrajině".

Usnesení podpořilo 29 ze 40 hlasujících senátorů. Proti se vyslovili pouze všichni tři přítomní členové senátorského klubu Strany práv občanů a komunistů.

O Propuštění Savčenkové dnes mluvil také slovenský prezident Andrej Kiska. Její zadržování Ruskem je podle hlavy slovenského státu v rozporu s loňskými dohodami z Minsku, jejichž cílem je mírové řešení konfliktu na východní Ukrajině.

Témata:  Bohuslav Sobotka Naděžda Savčenková EU

Související

Aktuálně se děje

9. března 2026 8:18

Drsné přiznání Veroniky Žilkové. Agátin otec jí měl být nevěrný

Jedno mají Agáta Hanychová a Veronika Žilková rozhodně společné. Obě se dočkaly dětí hned se třemi různými partnery. Nejstarší dcera Agáta se Žilkové narodila do prvního manželství, které skončilo rozvodem. Až teď prozradila, jaké byly okolnosti rozpadu vztahu. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Důchodci

Zásadní změna v důchodech se nekoná. Vláda odložila jeden ze svých klíčových slibů

Vláda se rozhodla odložit jeden ze svých klíčových slibů týkajících se penzijního systému. Zastropování věku odchodu do důchodu na hranici 65 let, které mělo původně platit dříve, se nyní odsouvá až na rok 2028. Podle ministra práce a sociálních věcí Aleše Juchelky bude toto opatření součástí až druhé vlny důchodových změn, ve které se mají řešit také dřívější odchody do penze pro lidi v náročných profesích.