Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kvalitnější potraviny Čechům nechutnají? Jsou až podezřele krásné

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Praha – Dlouhodobě se mluví o tom, že české potraviny jsou v porovnání s potravinami stejné značky, které je možné koupit v Německu nebo Rakousku, méně kvalitní. Lidé, který bydlí v pohraničí, si proto raději jezdí nakoupit k našim sousedům. Jak ale poukázal dTest, celá věc má ještě jednu stránku.

Podle Evropského statistického úřadu (Eurostatu) patří Česko mezi země s nejnižší cenou potravin v EU. A náskok má i nad sousedním Německem, kam Češi často chodí nakupovat. Je ale cena úměrná kvalitě potravin.

ČR je podle agentury šestou nejlevnější zemí v Evropské unii, zatímco Německu patří až 12. příčka. Celkově nejdráže je v Dánsku, nejlevněji v Polsku.

Na problematiku kvality potravin u nás a v zahraničí si posvítila i spotřebitelská organizace dTest, která testovala složení 23 různých typů výrobků uváděné na etiketách. Podle Českého rozhlasu potraviny vedle toho také ochutnávali dobrovolníci.

Jan Maryška, právník dTestu Rozhlasu řekl, že studie ukázala, že někteří výrobci rozlišují zboží pro východní a západní trhy. „Masné výrobky prodávané v ČR, mají méně masa než ty v Německu a Rakousku. Když jsme ale párky a šunku nechali ochutnat českými dobrovolníky, paradoxně jim víc chutnaly ty z ČR," představil poněkud paradoxní výsledky.

Jako příklad uvedl toustovou šunku Clever (Billa). Rakouská měla 91 % masa, ta česká o 20 % méně. Většina dobrovolníků podle něj ohodnotila českou jako lepší. „sou na ni prostě zvyklí. Růžová rakouská šunka jim prostě připadala až podezřele krásná," vysvětluje.

Stejným způsobem odborníci zkoušeli i majonézu Clever. Ta z Rakouska měla 25 procent obsah tuku, česká byla o polovinu tučnější. Tu rakouskou přitom dobrovolníci označili na nejedlou. „Velké rozdíly jsou taky ve složení celozrnného chleba. Německo deklaruje 59 % celozrnné mouky, ČR pouze 19 %," uvádí Český rozhlas.

Témata:  potraviny dTest

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2026 14:42

OBRAZEM: Martin Kupka se stal novým předsedou ODS

Občanští demokraté si na pražském sjezdu zvolili svého nového předsedu. Stal se jím Martin Kupka, který v souboji o vedení strany získal 327 hlasů. Jeho soupeř Radim Ivan obdržel podporu 138 delegátů z celkového počtu 508 platných lístků. Dosavadní lídr Petr Fiala, který se rozhodl funkci opustit, Kupku označil za svého přirozeného nástupce a garanta stability i budoucích úspěchů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

ODS si volí nové vedení. (17.1.2026)

OBRAZEM: Červíček na sjezdu ODS odstoupil z boje, post prvního místopředsedy připadl Portlíkovi

Jednání o novém vedení ODS na pražském kongresu přineslo zvrat, o kterém se na sjezdu v zákulisí podle informací serveru EuroZprávy.cz spekulovalo celý den. O post statutárního místopředsedy se měla původně utkat dvojice silných kandidátů – senátor Martin Červíček a starosta Prahy 9 Tomáš Portlík. Červíček se však na závěr svého nominačního projevu rozhodl z boje odstoupit a vyzval delegáty, aby podpořili jeho soupeře Portlíka.