Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Úřady budou nově moci promíjet pokuty u kontrolních hlášení k DPH

Senát ČR
Senát ČR
Foto: Senat.cz **www.senat.cz**

Praha – K podpisu prezidentu Miloši Zemanovi zamíří předloha, kterou dnes schválil Senát. Materiál umožní finančním úřadům promíjet podnikatelům pokuty za nedodání kontrolních hlášení k dani z přidané hodnoty (DPH).

Promíjení pokut předpokládá změnová norma k návrhu nového celního zákona. Možnost odpuštění sankce se bude podle novely týkat pokut v pevné výši 10, 30 a 50 tisíc korun – a to jen v případě, že firma nepodala kontrolní hlášení z ospravedlnitelných důvodů. Plátce bude muset o prominutí postihu do tří měsíců od nabytí právní moci platebního výměru.

Smůlu však budou mít podnikatelé, kteří v posledních třech letech porušili závažným způsobem daňové nebo účetní předpisy. Ti o prominutí nebudou moci požádat. Naopak firmy se budou moci domáhat i zrušení postihů, které dostaly kvůli kontrolním hlášením už dřív.

Tisícikorunová pokuta tedy ta vůbec nejmenší ze všech, která hrozí za opožděné podání kontrolního hlášení bez výzvy úřadu, bude podnikatelům podle předlohy odpuštěna automaticky. Ovšem pouze v případě, že prodlení při podání hlášení bylo v daném kalendářním roce poprvé. I zde to bude platit zpětně.

Pokutu 10.000 korun musejí zaplatit podnikatelé za pozdní dodání kontrolního hlášení v náhradní lhůtě na základě výzvy úřadu. Pokuta 30.000 korun hrozí plátcům, kteří nevyhověli výzvě úřadu na změnu, doplnění nebo potvrzení údajů v hlášení. Postih 50.000 korun hrozí firmě, která by kontrolní hlášení nepodala ani v náhradní lhůtě.

Kontrolní hlášení se týká zhruba 500.000 poplatníků. Existuje i pokuta 500.000 korun v případech, kdy plátce závažně ztěžuje nebo maří správu daní.

Témata:  Senát Parlamentu České republiky DPH Finanční správa České republiky (FÚ)

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:49

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy