Význam dodavatelských řetězců pro malou velmi otevřenou ekonomiku, jejíž firmy jsou většinou uprostřed výrobních řetězců, je podle něj zásadní. "Jsme ti nejzranitelnější," dodal.

Marek připomněl analýzu Mezinárodního měnového fondu k dopadu nefungování dodavatelských řetězců na HDP. U Česka je tento dopad zdaleka nejvyšší a činí čtyři procentní body výkonu ekonomiky. Český HDP loni vzrostl o 3,3 procenta. "Kdyby svět fungoval jako dřív, česká ekonomika by rostla o více než sedm procent a dohnala by celou covidovou ztrátu z předchozího roku," uvedl Marek.

Situace se ale podle něj nelepší ani v letošním roce."Není to tak, že by jeden problém skončil a druhý začal. První neskončil a druhý se přidal," poznamenal s poukazem na pandemii a válku na Ukrajině. Zejména v Asii dělají podle něj rozsáhlé lockdowny velké problémy, a to i v ekonomice.

Nejde jen o nedostatek polovodičových čipů, které v loňském roce brzdily automobilový průmysl, upozornil. Problém se rozšířil do dalších odvětví a prohloubil se válkou na Ukrajině. Vedle lockdownů v Asii a války na Ukrajině jde o o nedostatečné kapacity v námořní dopravě. "Česko společně s Maďarskem je opět postiženo nejvíce," podotkl.