reklama

"Vzhledem k výši inflace žádný vkladový produkt nepřinášel reálný výnos a bude-li inflace i nadále růst, nic se na tom v nejbližších měsících nezmění," řekl ČTK analytik Portu Filip Louženský. Reálný výnos je podle něj u všech spořících i termínovaných produktů záporný, neboť když je výnos šest procent a roční míra inflace bude 13 procent, reálný výnos je minus sedm procent.

"Úroky na spořících účtech jsou velmi podobné, jako minulý měsíc, protože se úroková sazba nijak nevyvíjí. Novinkou je nově vzniklá Max Banka, která nabízí na svém spořícím účtu úrok 6,01 procenta bez dalších omezení. Mezi malé banky, které jsou s vysokými úroky na spořících účtech už stálice, se dopracovaly i největší banky v ČR. ČSOB, Komerční banka nebo Česká spořitelna mohou ale mít ke svým účtům různé podmínky," uvedl Louženský.

Úrokovou sazbu nad 5,5 procenta včetně aktuálně nabízí podle něj sedm bankovních domů. Nejvyšší úrok nabízí vedle Max Banky také Banka Creditas (5,6 procenta) a Trinity Bank (5,58 procenta). Menší bankovní domy mají ale často jako hlavní podmínku například použití debetní karty, což je podmínka, kterou bez problémů splní každý, kdo občas nakupuje, řekl Louženský. Na zvyšování úroků na spořících účtech ale banky obecně reagují velmi pomalu, na rozdíl například od termínovaných vkladů nebo hypotečních sazeb, doplnil.

Termínované vklady jsou na tom podle něj o poznání lépe, jejich nevýhodou je ale nemožnost mít peníze okamžitě k dispozici. "Úrok přes šest procent nabízí hned několik institucí. Nejvyšší úrok 7,2 procenta nabízí J&T Banka a hned v závěsu je se sedmi procenty UniCredit Bank. V obou případech však jde o kombinaci termínovaného vkladu a investice. Bez jakýchkoliv podmínek má termínovaný účet s úrokem 6,3 procenta J&T Banka, následovaná bankou Creditas s úrokem šest procent," dodal analytik.

Podle systému časových řad ČNB se úrok na jednodenních vkladech (běžné a spořící účty) vyšplhal na 1,07 procenta, upozornil Louženský. Objem jednodenních vkladů stoupal stabilně až do srpna loňského roku, od té doby se prostředky na účtech občanů ČR ztenčují. Vklady s dohodnutou splatností se s úrokem dostaly v průměru na 6,08 procenta, uzavřel.