„Česká národní banka se v pátek 1. září v ranních hodinách stala terčem cíleného útoku DDoS (Distributed Denial of Service), který může způsobit zpomalení, případně nedostupnost webu ČNB. Útok nezasáhl vnitřní informační systémy, nedošlo k úniku žádných dat,“ shrnula mluvčí ČNB Petra Krmelová.

ČNB spolupracuje s Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). „Poskytl maximální možnou součinnost s řešením dané situace,“ píše ČNB na webu, který je nyní nefunkční.

K útoku se stejně jako v předešlých dnech přihlásila skupina NoName057(16). „Pokračování rozbíjení české internetové infrastruktury,“ uvedla skupina s tím, že zaútočila i na výrobce vojenských součástek, elektroniky a vybavení. Mezi zasaženými společnostmi figurují mimo jiné Aero Vodochody, Excalibur Army a Česká zbrojovka.

Společnosti Aero Vodochody ani Tatra Trucks bezprostředně na žádost o vyjádření nereagovaly. Mluvčí Excalibur Army Andrej Čírtek v tuto chvíli situaci monitoruje a informace o DDoS útoku zatím nepotvrdil.