Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

ANO by vyhrálo parlamentní volby, volila by ho téměř třetina lidí

Volby, ilustrační foto
Volby, ilustrační foto
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Nejsilnější opoziční hnutí ANO by na přelomu dubna a května volila téměř třetina voličů, vyplývá z modelu agentury Kantar CZ pro Českou televizi. Samostatně by se do Poslanecké sněmovny dostalo šest politických stran a hnutí. 

ANO expremiéra Andreje Babiše by volilo 32 procent respondentů v modelu s jednotlivými stranami a ještě o půl procenta více v modelu s koalicí Spolu, která na druhém místě ztrácí rovných deset procentních bodů. ODS by samostatně oslovila 15,5 procenta voličů.

Dvojciferného výsledku by s 11 procenty dosáhli ještě třetí Piráti. Na čtvrtém místě je hnutí SPD s podporou devíti procent oslovených. Hnutí Starostové a nezávislí by volilo sedm a půl procenta lidí. Přesně na pětiprocentní hranici pro vstup do Poslanecké sněmovny se drží TOP 09.

Mimo parlamentní lavice by zůstali lidovci, pokud by kandidovali samostatně. Jejich aktuální podpora činí tři a půl procenta. Stejně respondentů by volilo Přísahu. O půl procenta nižší je zisk sociální demokracie (SOCDEM). Komunisté a Zelení oslovují dvě a půl procenta dotázaných.

V Česku se naposledy konaly volby do Poslanecké sněmovny před třemi lety. Vyhrála koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) se ziskem 27,79 procenta před druhým ANO, které obdrželo 27,12 procenta hlasů. 

Témata:  volby průzkumy

Související

Aktuálně se děje

1. prosince 2025 15:30

Vážná ranní nehoda na dálnici D48. Tři lidé utrpěli zranění

Hned první prosincový den se neobešel bez vážné dopravní nehody, která se navíc stala v jeho úvodních hodinách. Dvě vozidla se srazila na dálnici D48, tři lidé se zranili. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Peníze na důchody, ilustrační fotografie

Valorizaci důchodů doprovodí novinka. Úřad připomněl, co se chystá

Důchody budou od ledna po pravidelné valorizaci vypláceny v nové výši, ale nejde o jedinou změnu. Česká správa sociálního zabezpečení od ledna na základě změny zákona přestává automaticky zasílat valorizační oznámení v listinné podobě. Změna směřuje k modernizaci a zefektivnění komunikace s klienty a ke snížení množství listinných dokumentů.