Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

ANO by vyhrálo parlamentní volby, volila by ho téměř třetina lidí

Volby, ilustrační foto
Volby, ilustrační foto
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Nejsilnější opoziční hnutí ANO by na přelomu dubna a května volila téměř třetina voličů, vyplývá z modelu agentury Kantar CZ pro Českou televizi. Samostatně by se do Poslanecké sněmovny dostalo šest politických stran a hnutí. 

ANO expremiéra Andreje Babiše by volilo 32 procent respondentů v modelu s jednotlivými stranami a ještě o půl procenta více v modelu s koalicí Spolu, která na druhém místě ztrácí rovných deset procentních bodů. ODS by samostatně oslovila 15,5 procenta voličů.

Dvojciferného výsledku by s 11 procenty dosáhli ještě třetí Piráti. Na čtvrtém místě je hnutí SPD s podporou devíti procent oslovených. Hnutí Starostové a nezávislí by volilo sedm a půl procenta lidí. Přesně na pětiprocentní hranici pro vstup do Poslanecké sněmovny se drží TOP 09.

Mimo parlamentní lavice by zůstali lidovci, pokud by kandidovali samostatně. Jejich aktuální podpora činí tři a půl procenta. Stejně respondentů by volilo Přísahu. O půl procenta nižší je zisk sociální demokracie (SOCDEM). Komunisté a Zelení oslovují dvě a půl procenta dotázaných.

V Česku se naposledy konaly volby do Poslanecké sněmovny před třemi lety. Vyhrála koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) se ziskem 27,79 procenta před druhým ANO, které obdrželo 27,12 procenta hlasů. 

Témata:  volby průzkumy

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 20:14

Stoltenberg eskaluje napětí, reaguje Kreml na slova šéfa NATO

Rusko vnímá nejnovější vyjádření šéfa NATO Jense Stoltenberga jako další eskalaci napětí. Generální tajemník aliance v rozhovoru uvedl, že členské země bloku jednají v reakci na rostoucí hrozbu ze strany Ruska a Číny o možném uvedení dalších jaderných zbraní do stavu pohotovosti. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy