Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

ANO hrozí dle Pirátů obstrukcemi, pokud bude zákon spojovat Babiše a Agrofert

Andrej Babiš
Andrej Babiš
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Hnutí ANO pohrozilo podle Pirátů sněmovními obstrukcemi zákona o evidenci skutečných majitelů, pokud se jeho znění neupraví tak, aby nebyl předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš považován za skutečného majitele holdingu Agrofert. Schválením zákona podmiňuje Evropská komise vyplacení 179 miliard korun dotací z Národního plánu obnovy, uvedli dnes Piráti v tiskové zprávě. Vyjádření zástupců hnutí ANO ČTK shání.

Šéfka klubu ANO Alena Schillerová a bývalý předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) podle Pirátů pohrozili obstrukcemi předpisu. "Babiš je připraven zablokovat 179 miliard z EU pro Česko, které mají jít třeba na léčbu rakoviny či opravu silnic a železnic, pokud se nevypustí v připravovaném zákoně o evidenci skutečných majitelů část, která se dotýká i Babiše a Agrofertu," uvedl šéf pirátských poslanců Jakub Michálek.

Požadavek ANO podle Pirátů dokládají dokumenty z ministerstva spravedlnosti a potvrdila ho Schillerová na jednání sněmovních klubů minulý čtvrtek. "Něco takového je pro Piráty nepřijatelné, s korupčníky se nevyjednává, a to jsme dali také jasně najevo. Koalice má na tom plnou shodu a zákon musí být projednán v původní podobě," dodal Michálek. Aby Evropská komise uvolnila první platbu podle plánu obnovy, musí Sněmovna urychleně zákon schválit.

Technická novela má podle Pirátů sladit český zákon s evropským právem. "Zákon zajišťuje, aby se neopakovaly kauzy, kdy politici ve střetu zájmů ovlivňují tok dotací směrem ke svým firmám, a přitom z firmy pobírají desítky milionů zisku," uvedli. ANO podle Pirátů chtělo vypustit z novely paragraf, na jehož základě by byl Babiš považován za skutečného majitele Agrofertu. Skupina je nyní kvůli dřívější novele zákona o střetu zájmů v Babišových svěřenských fondech.

Piráti chtějí iniciovat změnu jednacího řádu, která by ve Sněmovně zabránila obstrukcím. Šéfka komory Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) minulý týden Deníku N řekla, že ve Sněmovně vznikne pracovní skupina, která má bránit paralýze jednání. Řídit by ji měl místopředseda Sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL). Činnost komory v posledních měsících opoziční obstrukce několikrát zcela zablokovaly.

Témata:  Andrej Babiš Hnutí ANO Agrofert Česká pirátská strana

Aktuálně se děje

10:59

Korupce v Rusku. Šojgu přijde o náměstka, soud ho poslal do vazby

Ruskem otřásá korupční aféra na nejvyšších místech. Moskevský soud ve středu poslal do vazby náměstka ministra obrany Sergeje Šojgua. Timur Ivanov byl zadržen v úterý pro podezření z braní úplatků, za což v případě odsouzení hrozí až 15 let vězení. O případu informují ruská média. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy