reklama

"Bylo by fér, aby ANO postavilo jako nejsilnější klub i kandidáta na předsedu Sněmovny, ať to dopadne, jak dopadne. Je to tak správně," řekla Schillerová. Podotkla, že předsednickou pozici v dolní komoře obvykle obsazuje nejsilnější poslanecký klub.

Koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN, které vyjednávají o společné vládě, nabízí hnutí ANO dvě ze šesti místopředsednických pozic. Do čela dolní komory navrhují předsedkyni TOP 09 Markétu Pekarovou Adamovou. Místopředsedkyní za Piráty by mohla být první místopředsedkyně strany Olga Richterová a za STAN jeho místopředsedkyně Věra Kovářová.

Poslanec ANO Jiří Mašek by jako kandidáta hnutí na předsednický post viděl Radka Vondráčka, který Sněmovně předsedal v minulém období. "Byl by představitelem nejsilnějšího klubu," uvedl Mašek. Nevěří ale, že by mohl post šéfa dolní komory získat. Kandidovat by pak mohl na místopředsedu. "Pro mě by kandidátem být mohl," řekla Schillerová.

Vondráček sklidil v minulých dnech kritiku za svou návštěvu prezidenta Miloše Zemana v nemocnici, která vyvolala pochybnosti. Šéf ANO a končící premiér Andrej Babiš pak Vondráčkovu návštěvu označil za chybu a řekl, že nebude kandidátem hnutí do vedení Sněmovny. Vondráček dnes v pořadu České televize (ČT) Otázky Václava Moravce uvedl, že Babiš už není proti tomu, aby se o funkce ve vedení Sněmovny ucházel - v OVM se nicméně mluvilo o místopředsednictví Sněmovny pro ANO. Schillerová řekla, že Vondráček své jméno očistil a pomohlo k tomu video z nemocniční návštěvy, které prezidentova kancelář v týdnu zveřejnila.

Podle Schillerové by ANO, které má 72 poslanců, mělo mít podle poměrného zastoupení místopředsedy tři. O tolik míst nebude usilovat, dodala končící ministryně financí a šéfka poslanců ANO. Kritizovala, že by v nové Sněmovně mělo být o jednoho místopředsedu víc než dosud, tedy šest místo pěti. Spočítala, že by nová místopředsednická funkce s řidičem a všemi náležitostmi stála kolem čtyř milionů korun navíc. Poslanec ODS Jan Skopeček řekl, že pokud hnutí ANO vadí růst výdajů, může se jednoho ze dvou místopředsednických křesel vzdát. "Na ministerstvu financí se platil fotograf na Instagram a paní ministryně užívá byt blízko Pařížské," zmínil Skopeček.

reklama