reklama

Babiš ve volbě předsedy neměl protikandidáta, přesto nezískal sto procent hlasů. Volilo jej 88 z 98 delegátů. Devět osob se zdrželo, jen jeden byl výslovně proti pokračování expremiéra v čele hnutí. Žádný soupeř se nepostavil ani Havlíčkovi, který ve volbě místopředsedy dostal 91 hlasů.

"Nikdy v dějinách jsme neměli tak arogantní, amatérskou a neschopnou vládu v čele s naprosto nekompetentním premiérem, který lidem téměř každý den neomaleně lže do očí a je úplně odtržený od reality," prohlásil Babiš v kandidátském projevu a za priority současného kabinetu označil Ukrajinu a přikyvování Bruselu.

Podle expremiéra nevykonala Fialova vláda nic pozitivního pro české občany, kteří podle něj chudnou a v podnikání krachují, zatímco zbrojní a energetické společnosti nevědí, co s penězi. "Vláda rozvrátila ekonomiku, rozdělila společnost a zadělala do budoucna na obrovské problémy," poznamenal.

Úkolem hnutí ANO je proto úspěch ve sněmovních volbách v příštím roce a návrat do Strakovy akademie, řekl Babiš. Ocenil práci stínové vlády i poslaneckého klubu, naopak apeloval na vybudování okresních organizací v rámci stranické struktury.

Ke slovu se dostala i šéfka poslanců Alena Schillerová. Hnutí podle jejího projevu nabízí voličům hodnoty, které v české politice neprosazuje nikdo jiný. "Nesmíme na ně zapomínat, ale zdůrazňovat je při každé příležitosti a pečovat o to, aby zůstávaly odlišujícím znakem naší politiky i nadále," konstatovala.

ANO se podle exministryně financí musí soustředit na červnové eurovolby, ambicí má být co nejvyšší volební zisk. "To znamená špičková příprava, kvalitní program, respekt ke slibům, odvaha a férová a otevřená komunikace," dodala.