reklama

Uvedl, že je rád, že nabídce premiéra a prezidenta na post ministra vyhověl. "Jak jsem deklaroval při svém nástupu, bylo mi jasné, že vést aktuálně nejexponovanější ministerstvo a ještě navíc půl roku před volbami je skutečnou výzvou," řekl.

"Panu premiérovi jsem dnes ráno do Bruselu oznámil svou rezignaci. Jsem přesvědčen, že změna v této fázi nebude mít vliv na další úspěšné řešení pandemie, ani na strategické kroky resortu," dodal.

O tom, že se jeho nástupcem stane exministr Adam Vojtěch, se dozvěděl z médií. Ta v projevu ostře kritizoval. "Daně platím poctivě a daňová přiznání mám v pořádku. Bohužel jsem nesprávně vyplnil majetkové přiznání, a vytvořil tak prostor ke kreativním spekulacím," dodal. Za chybu, která je podle něj přestupkem, se už dříve omluvil.

Prohlásil, že zejména v posledním týdnu zažil něco, co připomínalo mediální lynč. Média přinášela informace tom, že vlastní přes 160 nemovitostí, o pochybnostech o pronájmu jedné z nich vinohradské nemocnici, privatizaci jeho bytu s ordinací v Praze 1 nebo o milionových ziscích z klinických studií.

Arenberger připomněl, že před sedmi týdny při svém nástupu do funkce si stanovil pět priorit – komunikaci s veřejností, očkování, dostupnost léků proti covidu-19 s monoklonálními protilátkami, promyšlené rozvolňování pomocí balíčků opatření a obnovení běžné zdravotnické péče a její financování.

Plnění priorit se mu podle jeho názoru dařilo. Ve čtvrtek očekává 100.000 podaných dávek denně a v létě sedmidenní průměr počtu nových případů na 100.000 obyvatel kolem 20. „Myslím, že takové přání určitě není nepředstavitelné,“ dodal.

reklama