Nyní jsou v nemocnicích a sociálních zařízeních asi tři desítky vojáků, od pondělí se počet zvýší asi na 60.

Vojáci do dalších nemocnic nastoupí ve čtvrtek 18. listopadu, působit v nich budou do 2. prosince s možností prodloužení nasazení. K původně oznámeným nemocnicím přibyla ještě armádní pomoc ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně. Podle Dvořákové do ní nastoupí osm vojáků, v ostatních nemocnicích bude sloužit po dvou až šesti vojácích.

Mluvčí brněnské nemocnice Dana Lipovská dnes ČTK řekla, že vojáci budou pomáhat zdravotním sestrám převážně na anesteziologicko-resuscitační klinice s covidovými pacienty. Nemocnice žádala o nasazení 16 vojáků.

Armáda již začala pomáhat od pondělí v Olomouckém kraji, kde jsou vojáci v nemocnicích v Prostějově, Šternberku a v Přerově a v domově pro seniory Komárov u Šternberka. Ve Zlínském kraji jsou nasazeni v nemocnicích ve Valašském Meziříčí a Vsetíně. Celkem do nich bylo vysláno 33 vojáků, v pondělí také přijedou na již dříve avizovanou výpomoc do nemocnice v Uherském Hradišti. Celkem tak v té době bude mít armáda nasazeno asi šest desítek vojáků. Vojákům působení umožňuje nařízení vlády z loňského roku, které povoluje využití až 900 vojáků na pomocné práce v nemocnicích a v zařízeních se sociální službou. O nasazení rozhoduje Ústřední krizový štáb.

Armáda se podílí na chodu takzvané Chytré karantény a trasování, další úkoly letos vojáci dostali při očkování proti covidu-19. Ministerstvo obrany v červenci v souvislosti se schvalováním odměn uvedlo, že se zvládáním koronavirové epidemie pomáhalo při nouzovém stavu 11.853 vojáků z povolání.

Koronavirová epidemie v Česku se v posledních týdnech výrazně zhoršuje. V pondělí přibylo 11.514 potvrzených případů nemoci covid-19, to je zhruba o 2250 víc než před týdnem. Neustále a poměrně výrazně roste i počet lidí, kteří s koronavirem skončili v nemocnici. V pondělí bylo hospitalizovaných bezmála 4300, to je o 900 víc než před týdnem.