Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Armáda zvládne podle svého šéfa vynaložit dvě procenta HDP

Armáda České republiky, ilustrační foto.
Armáda České republiky, ilustrační foto.
Foto: Jan Nebřenský / INCORP images

Česká armáda nebude mít problém s využitím finančních prostředků, které získá navýšením výdajů na obranu na dvě procenta HDP. Peníze budou využity na již dohodnuté nebo právě dojednávané projekty, uvedl náčelník generálního štábu Karel Řehka v pořadu Otázky Václava Moravce.

Řehka ve vysílání České televize podotkl, že ozbrojené síly do konce roku dostanou celkem 14 tanků Leopard 2A4 od Německa jako náhradu za techniku poskytnutou Ukrajině. Příští rok odbrží ještě vyprošťovací vozidlo. Už v květnu by se v Česku měly objevit americké vrtulníky.

Armáda počítá také s dodávkou elektrotechniky pro elektronický boj z Izraele. Ta sice nabrala zpoždění kvůli pandemii covidu-19, ale příští rok by k ní mělo dojít. Podle náčelníka se také blíží podpis smlouvy o koupi pásových bojových vozidel pěchoty CV90 ze Švédska.

Témata:  Armáda České Republiky Karel Řehka

Aktuálně se děje

16. června 2024 18:01

Pellegrini přijede do Česka. Návštěva má být symbolem usmíření

Nový slovenský prezident Peter Pellegrini v diskusním pořadu veřejnoprávní televize RTVS prozradil, že český protějšek Petr Pavel vnímá blížící se Pellegriniho návštěvu Česka jako možná symbol usmířen mezi oběma zeměmi po březnovém přerušení mezivládních konzultací. Pellegrini dorazí do Prahy 26. června. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy