Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Astronomové měli žně. Nad Rakouskem proletěl bolid, vidět byl i z Česka

Nad Rakouskem proletěl velmi jasný bolid, který byl vidět i z Česka.
Nad Rakouskem proletěl velmi jasný bolid, který byl vidět i z Česka.
Foto: Astronomický ústav AV ČR

Nad Rakouskem ve čtvrtek večer proletěl velmi jasný meteor neboli bolid, který byl vidět i z Česka, potvrdil Astronomický ústav AV ČR v tiskové zprávě. Podle expertů šlo zřejmě o malý úlomek asteroidu pocházejícího z hlavního pásu planetek.

Bolid proletěl nad Rakouskem ve čtvrtek krátce před půl desátou večer. Astronomové v tiskové zprávě zmínili, že tou dobou bylo nad Českem jasno, takže úkaz viděl velký počet náhodných svědků. 

"Pro objasnění tohoto velmi vzácného přírodního úkazu bylo rozhodující, že se podařil zaznamenat speciálními přístroji, které jsou rozmístěny na velkém území střední Evropy na stanicích tzv. Evropské bolidové sítě, jejíž centrum je v Astronomickém ústavu AV ČR v Ondřejově," vysvětlil ústav s tím, že jeho přístroje pořídily velké množství záznamů, přičemž ty nejvhodnější posloužili ke vzniku podrobného popisu. 

Meteoroid o hmotnosti přibližně 55 kilogramů vstoupil do atmosféry ve čtvrtek ve 21:24 do zemské atmosféry. Svítit začal ve výšce přes 95 kilometrů nad Zemí nad východními Alpami západně od významného rakouského poutního místa Mariazell. Maximální jasnosti bylo dosaženou ve výšce 39,4 kilometru nad řekou Ybbs u vesnice Gleiss. Bolid pohasl ve výšce 23,2 kilometru poblíž městečka Haag v Dolním Rakousku.

"Ve druhé půlce světelné dráhy se meteoroid v atmosféře již také významně brzdil a  rozpadal na úlomky. Celou světelnou dráhu dlouhou 93,7 km uletěl za 6,4 sekundy. Během průletu atmosférou se sice velká většina původní hmoty tohoto meteoroidu o průměru kolem 30 cm spotřebovala, avšak relativně velký počet malých úlomků tento průlet přečkal a doletěl až na zem," uvedli pracovníci ústavu s tím, že největší úlomek může mít velikost asi pěti centimetrů a hmotnost kolem čtvrt kilogramu. 

Před srážkou se Zemí tento meteoroid obíhal Slunce po typické asteroidální dráze, která byla jen velmi málo skloněna k rovině ekliptiky, tj. rovině zemské dráhy. V přísluní protínal dráhu planety Země a dostával se mezi zemskou dráhu a dráhu planety Venuše a v odsluní se nejdále dostal za dráhu planety Mars do centrální části hlavního pásu asteroidů. Jeden oběh kolem Slunce tomuto meteoroidu trval 2,5 roku.

"Tento charakter dráhy v kombinaci s fyzikálními vlastnostmi meteoroidu, které jsme zjistili z jeho průletu atmosférou, znamená, že se s největší pravděpodobností jednalo původem o malý úlomek asteroidu pocházejícího z hlavního pásu planetek," dodali experti.

Témata:  bolidy astronomie vesmir

Aktuálně se děje

8:29

Konec izraelské odvety proti Íránu. Nabízí se několik scénářů, USA chtějí deeskalaci

Izraelská odveta proti Íránu je u konce, oznámila armáda. Její výsledky jsou zatím nejasné. Izrael tvrdí, že při cílených a precizních úderech zmařil bezprostřední hrozbu, která mu hrozila. Teherán informoval, že jeho obrana útok úspěšně odrazila. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy