vesmir

Ilustrační foto

Bělorusko posle do vesmíru první kosmonautku

Svět

Součástí posádky, která v březnu příštího roku poletí na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), bude i běloruská kosmonautka. Uvedlo to dnes běloruské velvyslanectví v Rusku a vesmírná agentura Roskosmos.

Ilustrační foto

Domov

V noci na neděli bude na obloze pozorovatelný meteorický roj Lyridy

V neděli 23. dubna brzy ráno bude možné sledovat největší množství meteorů z každoročního meteorického roje Lyridy. Nanejvýš ale bude možné spatřit jen asi 10-15 meteorů, a to především na tmavé obloze, daleko od velkých měst a škodlivého světelného znečištění.

Yemi A.D.

Český choreograf Yemi A.D. se vypraví s japonským miliardářem do vesmíru

Revue

Japonský miliardář Jusaku Maezawa oznámil jména osmi členů posádky, se kterými se chce vypravit na cestu kolem Měsíce. Je mezi nimi také český umělec, producent a choreograf Yemi A.D, hvězda K-popu T.O.P. či americký DJ Steve Aoki. Členové posádky byli vybráni z přibližně milionu uchazečů. Náklady spojené s týdenní okružní cestou bude hradit Maezawa.

Měsíc v úplňku

Na nebi budou k vidění noční svítící oblaka i vzácné seskupení planet a Měsíce

Domov

Lidé mají v těchto dnech šanci, že spatří takzvaná noční svítící oblaka. Působivý úkaz se každoročně objevuje v týdnech kolem slunovratu, k vidění bývá do počátku srpna. Tři dny po slunovratu, 24. června časně ráno, pak lze pozorovat vzácné seskupení všech pěti očima viditelných planet společně s Měsícem, uvedl astronom Petr Horálek v tiskové zprávě. Jde o Merkur, Venuši, Mars, Jupiter a Saturn, sdělil.

První snímek obří černé díry Sagittarius A*, která se nachází v centru naší galaxie

Technika

Astronomové zveřejnili první snímek černé díry v centru Mléčné dráhy

Astronomové dnes zveřejnili první snímek obří černé díry Sagittarius A*, která se nachází v centru naší galaxie, Mléčné dráhy. Na svém webu o tom informoval globální výzkumný tým projektu Event Horizon Telescope (Teleskop horizontu událostí, EHT), který snímek vytvořil s využitím celosvětové sítě radioteleskopů.

Ilustrační foto

Na oběžné dráze se odmlčel jeden ze satelitů programu Copernicus

Technika

Na oběžné dráze se odmlčel jeden ze satelitů evropského programu Copernicus, který celoročně dodává podrobná data o atmosféře, klimatu a monitoruje území celé planety. Družice Sentinel-1B přestala komunikovat 23. prosince a všechny dosavadní pokusy řídicího střediska ji zprovoznit zatím byly neúspěšné, uvedl šéf Evropské kosmické agentury (ESA) Josef Aschbacher.

Merkur, ilustrační fotografie.

Evropsko-japonská sonda BepiColombo poslala své první fotky Merkuru

Technika

Evropsko-japonská sonda BepiColombo zaslala na Zemi své první fotografie planety Merkur, okolo které v pátek proletěla ve vzdálenosti méně než 200 kilometrů. BepiColombo míří na oběžnou dráhu Merkuru, na kterou vypustí dvě sondy, jednu od Evropské kosmické agentury (ESA) a druhou vyvinutou japonskou vesmírnou agenturou JAXA.

Modul s Jeffem Bezosem na palubě úspěšně přistál. (20.7.2021)

Bezos se s hosty podíval do vesmíru. Dal vesmírnému turismu zelenou

Svět

Raketa New Shepard společnosti Blue Origin dnes úspěšně vynesla modul RSS New Step (nový krok) s nejbohatším mužem světa Jeffem Bezosem a třemi dalšími vesmírnými turisty na hranici vesmíru. Nosná raketa i modul s posádkou po několikaminutovém letu bezpečně přistály. Přímý přenos bylo možné sledovat na webu společnosti.

vesmir

Astronomové pojmenovali planetku po městečku Žebrák

Technika

Po městu Žebrák je nově pojmenována planetka Sluneční soustavy, která obíhá na dráze mezi Marsem a Jupiterem. Planetku s číslem 131181 objevili čeští astronomové Petr Pravec a Lenka Kotková, jméno navrhl Jan Florian z Hvězdárny Žebrák. Mezinárodní astronomická unie návrh přijala (IAU). Za Astronomický ústav Akademie věd ČR o tom dnes ČTK informoval Pavel Suchan v tiskové zprávě.

Ilustrační fotografie

Vítěz aukce zaplatil za let do vesmíru 28 milionů dolarů

Technika

Místo na palubě vesmírné lodi společnosti Blue Origin při její první cestě se vydražilo za 28 milionů USD (587,2 milionu Kč). Výherce příští měsíc poletí do vesmíru s miliardářem Jeffem Bezosem, zakladatelem firmy Amazon, a jeho bratrem Markem. Informovala o tom agentura Reuters. Totožnost vítěze, který je zřejmě velmi bohatým milovníkem vesmíru, zatím nebyla zveřejněna.

Ilustrační fotografie

Domov

Satelity špehovaly Sověty, dnes pomáhají ekologům

Pro stromy nevidět les - to pro Mihaje Nitu není jen přísloví, ale rovnou profesní nevýhoda. "Když jdu do lesa, vidím jen na sto metrů kolem sebe," říká lesník z univerzity v rumunském Brašově. Vlastní oči mu k výzkumu historie lesa nestačí - k tomu potřebuje pozorovatele vzdálenějšího v prostoru i čase. "Musíte vidět, co se dělo v 50. letech, nebo i před sto lety. Potřebujete oči na obloze," sdělil listu The New York Times.

Očkování, ilustrační foto

Rusové začali s očkováním v Gagarinově centru přípravy kosmonautů

Svět

Ruští zdravotníci začali očkovat proti covidu-19 zaměstnance střediska přípravy kosmonautů, pojmenovaného po Juriji Gagarinovi, který jako první člověk letěl do vesmíru. Zatím první injekci s dávkou vakcíny Sputnik V dostalo asi 40 z 1500 zaměstnanců výcvikového centra, uvedla agentura AFP.

Ilustrační foto

Podívaná na obloze v roce 2021: Země proletí prachem z Halleyovy komety

Domov

O podívanou na obloze se v roce 2021 postarají podle astronoma Petra Horálka částečné zatmění Slunce i skvěle pozorovatelné Perseidy. Lidé by si neměli nechat ujít ani pohled na působivé zvířetníkové světlo, noční svítící oblaky a některé další meteorické roje, uvedl dnes v tiskové zprávě astronom a fotograf Horálek.

Aktuálně se děje

15. června 2024 16:40

Scholz nepovažuje Putinovy mírové návrhy za věrohodné

Země skupiny G7 se na červnové schůzce nezabývaly řešením války na Ukrajině. Podle německého kancléře Olafa Scholze je totiž zřejmé, že ruský prezident Vladimir Putin nemyslí své mírové návrhy vážně. Na Scholzovo vyjádření upozornila agentura Reuters.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy