Spojené státy v pondělí uvedly, že Rusko minulý týden vypustilo do vesmíru družici, která by mohla být součástí umísťování zbraní ve vesmíru. Uvedla to agentura AP.
Rada bezpečnosti OSN (RB OSN) v pondělí nepřijala návrh rezoluce předložené Ruskem, který žádal zákaz rozmisťování či používání zbraní ve vesmíru.
Zástupce velvyslankyně USA při OSN Robert Wood před hlasováním řekl, že Rusko minulý týden, 16. května, vypustilo na nízkou oběžnou dráhu Země satelit, který je podle USA pravděpodobně zbraň schopna zaútočit na jiné satelity na této oběžné dráze.
Wood před hlasováním na půdě rady rovněž připomněl, že Rusko 24. dubna vetovalo návrh rezoluce předložené USA a Japonskem, který všechny členské země vyzýval, aby nevyvíjely jaderné zbraně určené k umístění na oběžné dráze.
Ruský prezident Vladimir Putin veřejně uvedl, že Rusko nemá v úmyslu umisťovat ve vesmíru jaderné zbraně, připomněl Wood. "Pokud by tomu tak bylo, Rusko by tu rezolucí (24. dubna) nebylo bývalo vetovalo," dodal.
Wood uvedl, že Rusko pravděpodobně podobné satelitní systémy na oběžnou dráhu vyslalo i v letech 2019 a 2022. Zástupce velvyslankyně USA v této spojitosti členů RB OSN vyzval, aby v hlasování ruský návrh nepodpořili a přidali se k USA, které Moskvu žádají, aby přestala radě bránit v činnosti.
Velvyslankyně USA při OSN Linda Thomas-Greenfieldová po hlasování 24. dubna připomněla, že ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že Moskva nemá v úmyslu umístit jaderné zbraně ve vesmíru. Podle jejích slov však vetování návrhu Ruskem vyvolává otázky, co by ruská vláda mohla skrývat.
Putin reagoval na oznámení Bílého domu v únoru, že Rusko má schopnost vyvíjet vesmírnou jadernou zbraň, jejíž elektromagnetické záření by v případě výbuchu mohlo poškodit rozsáhlé sítě družic.
Původní rezoluci předložily Spojené státy 18. března poté, co Bílý dům uvedl, že Rusko má schopnost vyvíjet vesmírnou jadernou zbraň, která by mohla v případě výbuchu poškodit družice na oběžné dráze. Thomasová-Greenfieldová zdůraznila, že taková událost by mohla zničit tisíce družic po celém světě a vážně narušit mnoho životně důležitých služeb, na nichž jsme všichni závislí.
Družice se staly klíčovými aktivy ve vojenských operacích, jako je komunikace a navigace, což je patrné například z konfliktu na Ukrajině, kde se drony řízené pomocí družic staly součástí bojových operací. Smlouva z roku 1967 zakazuje jakékoli umístění zbraní hromadného ničení ve vesmíru nebo na oběžné dráze Země.
Související
17. ledna 2025 8:44
14. ledna 2025 19:18
5. ledna 2025 19:03
5. ledna 2025 10:34
1. ledna 2025 9:31
27. prosince 2024 19:09