satelity

Satelit

Estonsko: Rusko ruší signály navigačního systému GPS

Svět

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

Ilustrační fotografie

Technika

SpaceX vypustila na oběžnou dráhu dalších 60 satelitů pro síť Starlink

Americká společnost SpaceX pokračuje v rychlém tempu budování sítě Starlink, která má v budoucnu umožnit přístup k internetu odkudkoli na Zemi. Z floridského mysu Canaveral vynesla dnes raketa Falcon 9 do vesmíru další sérii 60 satelitů, přičemž její první stupeň po splnění úkolu opět úspěšně přistál. Jde už o čtvrtý let SpaceX v květnu s nákladem pro Starlink.

Ilustrační fotografie

Satelity špehovaly Sověty, dnes pomáhají ekologům

Domov

Pro stromy nevidět les - to pro Mihaje Nitu není jen přísloví, ale rovnou profesní nevýhoda. "Když jdu do lesa, vidím jen na sto metrů kolem sebe," říká lesník z univerzity v rumunském Brašově. Vlastní oči mu k výzkumu historie lesa nestačí - k tomu potřebuje pozorovatele vzdálenějšího v prostoru i čase. "Musíte vidět, co se dělo v 50. letech, nebo i před sto lety. Potřebujete oči na obloze," sdělil listu The New York Times.

il

NASA vypustila do vesmíru nový satelit, bude měřit vrstvy ledu

Technika

Los Angeles - Z Vandenbergovy letecké základny v Kalifornii dnes vypustili satelit ICESat-2, jehož úkolem bude měřit vrstvy ledu na Zemi. Informoval o tom americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Satelit naváže na práci družice, která přestala fungovat v roce 2009. Ve srovnání s ICESat-1 ale bude sbírat 250krát více informací.

Ilustrační foto

Válka ve vesmíru? Už dávno začala, jen o ní nikdo neví, obávají se odborníci

Technika

Washington – Hvězdné války možná brzy nebudou jenom názvem pro kultovní sci-fi film. Toto sousloví by mohlo popisovat děj, jež vlastně už probíhá. Závody ve zbrojení se přesunuly do vesmíru. USA, Rusko a Čína už spolu nesoupeří jen na zemi, na moři a ve vzduchu, ale utkávají se již i v kosmickém vzduchoprázdnu.

Ilustrační fotografie

Neuvěřitelná místa, která můžete najít díky satelitním snímkům

Technika

New York/Praha – Mapy Google jsou s námi již více jak 10 let, za tu dobu již stihli nasbírat mnoho a mnoho dat. Nabízí mapy ulic, plánovač cest pro pěší cestu, automobilem, nebo veřejnou dopravou. Nás ale bude zajímat satelitní pohled a snímky míst, které neuvěříte, že existují, jak informuje server Time.

Aktuálně se děje

21. července 2024 20:30

20. července 2024 18:57

80 let od atentátu na Hitlera: Scholz vyzval občany, aby se postavili za svobodu a demokracii

Německo v sobotu slavilo 80. výročí pokusu o atentát na nacistického vůdce Adolfa Hitlera. Při této příležitosti vyzval spolkový kancléř Olaf Scholz občany, aby se postavili za svobodu a demokracii. Upozornil na to server Der Spiegel.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy