Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zácpa na oběžné dráze? Vesmír je plný družic a satelitů, má to ale podstatný háček

vesmir
vesmir
Foto: Pixabay

Že je vesmír prázdným a temným prostorem, jímž jen čas od času prosviští kometa nebo meteorit? To už tak úplně neplatí. Ve vesmíru si totiž poletují tisíce člověkem vyslaných družic a satelitů.

Podle vědců je na oběžně dráze Země více než 13 000 satelitů. Funkčních je jich ale jen něco málo přes 1400. Zbytek již dávno neslouží svému účelu a dnes již tak vesmírem jen bezcílně obíhá.

Zdá se tak, že na oběžné dráze naší planety je provoz tak čilý, že by se za něj nemusela stydět ani žádná pozemská dálnice. Rozdíl je ovšem v tom, že na pozemských silnicích nenajdeme tolik opuštěných vraků, kolik jich lidé zanechali ve vesmíru.

Oběžnou dráhu totiž zaplavily nefunkční satelity, zbytky raket, úlomky a další všemožné vesmírné haraburdí, které před mnoha lety splnilo svůj účel. Zdá se navíc, že by se situace mohla i nadále horšit. Stále více zemí a organizací má zájem vysílat na oběžnou dráhu své vlastní družice.

Jak upozorňuje magazín 100+1, většina satelitů a družic na oběžné dráze patří Spojeným státům. V závěsu jsou Rusko a v poslední době také velmi aktivní Čína. Nejvíc z nich se pak pohybuje na tzv. nízké oběžné dráze (LEO).

Satelity se většinou "dožijí" pěti až deseti let. I mezi nimi ale můžeme nalézt zasloužilé kmety. Americký satelit Amsat Oscar 7 si po oběžné dráze poletuje již od 15. listopadu 1974. Stále je částečně funkční.

Vesmírný průmysl je také výrazným zdrojem finančních příjmů. Za rok 2016 vygeneroval zisk 339 miliard dolarů. Dvě třetiny z toho pocházely ze služeb jako je navigace, telekomunikace nebo špionážní operace.

V poslední době jsou velmi populární tzv. nanodružice. Jedná se o velmi malá zařízení o rozměrech maximálně několik desítek centimetrů. Ty na oběžnou dráhu většinou vysílají různé univerzity v rámci svého výzkumu. Jednu takovou už vyslali do vesmíru i Češi, nanodružice s názvem VZLUSAT-1 byla na oběžnou dráhu vynesena loni v červnu. 

Témata:  vesmir satelity rakety

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Kourtney Kardashian

Mason a Kourtney: Když syn přeroste matku nejen výškou

Mason Disick, nejstarší syn Kourtney Kardashian a Scotta Disicka, se stal středem pozornosti poté, co byl spatřen během rodinného nákupu v Los Angeles. Čtrnáctiletý teenager, který doslova přerostl svou matku, si svým stylem a držením těla získává srdce fanoušků. Mason, známý svou rezervovaností vůči médiím, zaujme nejen svou výškou, ale i módními volbami, které odrážejí jeho unikátní osobnost. Jeho odklon od života pod reflektory přitahuje pozornost o to více.