Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Estonsko: Rusko ruší signály navigačního systému GPS

Satelit
Satelit
Foto: Pixabay

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

Tsahkna v pondělí večer na sociální síti X napsal, že "rušení GPS v estonském vzdušném prostoru ze strany Ruské federace ovlivnilo civilní leteckou dopravu v našem regionu" a že "Rusko tím porušuje mezinárodní předpisy". Nicméně své tvrzení nepodložil žádnými důkazy.

Kreml ani ruské ministerstvo obrany zatím na žádost o vyjádření nereagovalo, uvádí Reuters.

Finská letecká společnost Finnair oznámila, že na jeden měsíc pozastavuje lety z Finska do estonského města Tartu kvůli přerušování signálu navigačního systému GPS na trase letadla. Důvodem je, že dva lety společnosti Finnair musely být minulý týden odkloněny kvůli rušení GPS, což znemožnilo jejich přiblížení k Tartu, připomíná Reuters.

Finnair lety pozastavuje, aby letišti v Tartu umožnil nainstalovat alternativní navigační systém nezávislý na GPS, přičemž většina letišť tento systém již má nainstalován, dodává Reuters.

Od začátku ruské invaze na Ukrajinu se vyskytují poruchy GPS mnohem častěji než dříve. Estonský, lotyšský a litevský ministr zahraničí již dříve uvedli, že za tyto výpadky je zodpovědné Rusko, což považují za nepřátelské jednání.

Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA) uvedla, že sice v reálném čase rušivé vlivy neeviduje, ale informace z otevřených zdrojů potvrdily, že v den, kdy byla dvě letadla Finnairu odkloněna, bylo v oblasti výrazné rušení signálu GPS. Mluvčí EASA také uvedl, že přesměrování na alternativní letiště není považováno za bezpečnostní problém, ale spíše za provozní záležitost.

Témata:  Estonsko Rusko satelity

Aktuálně se děje

23. června 2024 12:46

Prezident Pavel apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy