Estonsko

Satelit

Estonsko: Rusko ruší signály navigačního systému GPS

Svět

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

zbraně, ilustrační fotografie (Foto: Jay Rembert)

Estonsko pošle Ukrajině další vojenskou pomoc, celkově přesáhne procento HDP

Svět

Estonská vláda dnes schválila další balíček vojenské pomoci Ukrajině na obranu proti Rusku. Kyjev v jeho rámci obdrží desítky houfnic, munici, dělostřelecké vybavení či granátomety. Celková výše vojenské podpory Ukrajině tímto přesáhla jedno procento estonského hrubého domácího produktu, informovala veřejnoprávní stanice ERR.

Estonsko, ilustrační foto

Estonsko zakáže vstup do země Rusům s vízy, které samo vydalo

Svět

Estonsko zakáže vstup do země ruským občanům s schengenskými vízy, které samo vydalo. Zákaz vstoupí v platnost od 18. srpna, oznámil ministr zahraničí Urmas Reinsalu na dnešní tiskové konferenci po jednání vlády. Vstup na víza vydaná jinými státy Evropské unie zatím bude možný.

Kaja Kallasová

Estonská premiérka ohlásila demisi, má sestavit novou vládu

Svět

Estonský prezident Alar Karis dnes oznámil, že pověřil premiérku Kaju Kallasovou, aby sestavila novou vládu. Stalo se tak poté, co Kallasová ohlásila své odstoupení - a tím i demisi celé menšinové vlády - kvůli změnám ve složení vládní koalice, uvedly tiskové agentury.

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Svět

Napětí roste: Estonsko obvinilo Rusko kvůli narušení vzdušného prostoru

Estonsko dnes obvinilo Rusko z narušení svého vzdušného prostoru a předvolalo si ruského velvyslance v Tallinu. Vrtulník Mi-8 patřící Rusku podle estonského ministerstva zahraničí v sobotu večer přeletěl přes jihovýchodní část Estonska, které je členským státem Severoatlantické aliance. Nad Estonskem stroj strávil asi dvě minuty, píše Sky News.

Rusko, Kreml

Moskva v odvetě vyhošťuje deset diplomatů z Pobaltí

Svět

Ruské ministerstvo zahraničí dnes oznámilo vyhoštění celkem deseti diplomatů z Estonska, Litvy a Lotyšska. Jde o odvetu za obdobný krok pobaltských států, které dříve tento měsíc prohlásily za nežádoucí osoby celkem deset pracovníků ruských zastupitelských úřadů.

Estonsko, ilustrační foto

Byznys

Estonsko přestává uznávat negativní testy na koronavirus u vstupu na akce

V Estonsku ode dneška platí přísnější protiepidemická opatření. Lidé mohou navštěvovat kina, muzea, bazény, restaurace, tělocvičny nebo sportovní akce, jen pokud se prokáží certifikátem o očkování proti covidu-19 nebo potvrzením o prodělání této nemoci. Negativní test na koronavirus už nestačí.

Alar Karis

Estonský parlament zvolil nového prezidenta

Svět

Estonský parlament dnes zvolil dosavadního ředitele národního muzea Alara Karise novým prezidentem země. Jediný kandidát v pondělí nezískal potřebnou dvoutřetinovou většinu, tedy nejméně 68 ze 101 hlasů. V dnešním druhém kole jej ale podpořilo 72 zákonodárců, uvedla agentura AP.

Tomáš Petříček

Cestování v éře koronaviru: Čechy omezuje pouze jedna země EU

Domov

Lotyšsko a Estonsko vrátily Českou republiku na seznam bezpečných zemí z hlediska rizika nákazy koronavirem. Cestování do těchto států je tak pro Čechy opět bez omezení, řekl dnes novinářům ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Podle něj nejsou signály o tom, že by některá země chtěla Česko přeřadit mezi rizikovější státy. Ze zemí Evropské unie už cestování Čechů omezuje pouze Kypr, který vyžaduje předložení negativního testu na covid-19 ještě před odletem na ostrov.

Češi se nechávají testovat na covid-19

Tři evropské země zpřísnily kvůli covidu podmínky pro Čechy

Svět

Slovinsko, Lotyšsko a Estonsko dnes kvůli rostoucímu počtu nových případů koronaviru omezily vstup českých občanů na své území. Od soboty budou muset Češi po příjezdu do Slovinska do čtrnáctidenní karantény, pokud se neprokážou doklady o zaplaceném pobytu a také negativním testem na covid-19 starým maximálně 36 hodin.

Ilustrační foto

Moskva přepisuje dějiny, tvrdí Estonsko. Vzalo si na paškál pakt Ribbentrop-Molotov

Svět

Ve sporu o události předcházející začátku druhé světové války estonský parlament ve středu vyzval Rusko, aby uznalo roli Sovětského svazu coby "jednoho z hlavních iniciátorů" světového konfliktu. Podle agentury DPA proti tomuto usnesení hlasoval jediný poslanec. Estonští zákonodárci v něm také odsoudili "snahy úřadů Ruské federace o přepisování dějin".

Taxi, ilustrační foto

Vyhodil slepou ženu z taxíku, dostal padáka. Firma Bolt se kaje za incident v Praze

Domov

Taxikář, který v pondělí dopoledne v Praze vytáhl z auta nevidomou ženu, protože nechtěl odvézt jejího vodicího psa, se zachoval nepřijatelně. Novinářům to v estonském sídle společnosti Bolt, pro kterou taxikář jezdil, řekl spoluzakladatel firmy Martin Villig. Společnost podle něj dělá vše pro to, aby se incident neopakoval. Firmu dnes v rámci své pracovní návštěvy Estonska navštívil český premiér Andrej Babiš, jenž incident kritizoval.

Aktuálně se děje

21. července 2024 20:30

20. července 2024 17:01

Ruské útoky opět cílily na energetickou infrastrukturu Ukrajiny, část země je bez proudu

Ruské drony v noci na sobotu zasáhly energetickou infrastrukturu ve dvou oblastech na severu Ukrajiny, uvedli místní představitelé podle serveru Ukrajinska pravda.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy