Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Estonsku skončily parlamentní volby, hlasovat přišlo skoro 64 pct. voličů

Estonsko, ilustrační fotografie.
Estonsko, ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

V Estonsku skončily dnešní parlamentní volby, v nichž největší šanci na vítězství dávaly průzkumy středopravicové Reformní straně současné premiérky Kaji Kallasové. Podle veřejnoprávní stanice ERR přišlo hlasovat 63,7 procenta z více než 900.000 oprávněných voličů.

Podle předběžných údajů třetina lidí odhlasovala elektronicky, což zákony této baltské země umožňují už od roku 2005. Agentura AP píše, že předběžné výsledky se očekávají brzy v pondělí.

Hlavními tématy předvolební kampaně byla estonská národní bezpečnost vzhledem k ruské invazi na Ukrajinu. Premiérka Kallasová patří k hlavním stoupencům Ukrajiny v Evropě, zatímco pravicově-populistická Konzervativní lidová strana Estonska (EKRE), která má šanci skončit druhá, slibuje omezit dopad ukrajinské krize na Estonsko. EKRE také obviňuje současnou vládu z vysoké inflace.

V případě, že se po volbách podaří vytvořit koalici straně Kallasové, uchová si Estonsko zřejmě své proevropské směřování, snahu přejít k zeleným energiím a bude dál přijímat ukrajinské uprchlíky. EKRE naopak slibuje, že učiní snahám o zelenou transformaci přítrž, a sníží tak prý lidem výdaje za energie. Hodlá také zavřít dveře novým ukrajinským uprchlíkům.

Témata:  Estonsko

Související

Aktuálně se děje

11:14

Jiří Langmajer a drama v Himálaji. Bál se, že zůstane tam nahoře

Himálajské dobrodružství Jiřího Langmajera nedopadlo tak, jak si představoval. Zároveň ale mohlo skončit ještě hůř, protože herec se zjevně dostal až na úplnou hranu. Svého cíle sice nedosáhl, ale vrátil se dolů ve zdraví. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

COP29

Boj s počasím selhal. COP29 přinesl v závěru jen zklamání

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.