Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Estonsku skončily parlamentní volby, hlasovat přišlo skoro 64 pct. voličů

Estonsko, ilustrační fotografie.
Estonsko, ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

V Estonsku skončily dnešní parlamentní volby, v nichž největší šanci na vítězství dávaly průzkumy středopravicové Reformní straně současné premiérky Kaji Kallasové. Podle veřejnoprávní stanice ERR přišlo hlasovat 63,7 procenta z více než 900.000 oprávněných voličů.

Podle předběžných údajů třetina lidí odhlasovala elektronicky, což zákony této baltské země umožňují už od roku 2005. Agentura AP píše, že předběžné výsledky se očekávají brzy v pondělí.

Hlavními tématy předvolební kampaně byla estonská národní bezpečnost vzhledem k ruské invazi na Ukrajinu. Premiérka Kallasová patří k hlavním stoupencům Ukrajiny v Evropě, zatímco pravicově-populistická Konzervativní lidová strana Estonska (EKRE), která má šanci skončit druhá, slibuje omezit dopad ukrajinské krize na Estonsko. EKRE také obviňuje současnou vládu z vysoké inflace.

V případě, že se po volbách podaří vytvořit koalici straně Kallasové, uchová si Estonsko zřejmě své proevropské směřování, snahu přejít k zeleným energiím a bude dál přijímat ukrajinské uprchlíky. EKRE naopak slibuje, že učiní snahám o zelenou transformaci přítrž, a sníží tak prý lidem výdaje za energie. Hodlá také zavřít dveře novým ukrajinským uprchlíkům.

Témata:  Estonsko

Aktuálně se děje

17. června 2024 17:02

Mírový summit o Ukrajině podle Kremlu nemá žádný výsledek

Moskva se v pondělí poprvé podělila o názor na závěry víkendového mírového summitu o Ukrajině ve Švýcarsku. Podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova má konference zanedbatelné výsledky, přičemž se podle Ruska ukázalo, že jednání bez něj jsou zbytečná.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy