Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Víme, kdo to udělal. Finové posílají do světa jasnou zprávu ohledně poškození kabelů

Alexander Stubb, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)
Alexander Stubb, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)
Foto: FDFA Communication

Finsko přijalo trojici konkrétních opatření v reakci na incident, při němž došlo k poškození elektrických a telekomunikačních kabelů. Řekl to finský prezident Alexander Stubb na páteční tiskové konferenci. Informoval o tom server Yle

"Budeme pokračovat se zesilováním akcí NATO a Evropské unie a s inspekcemi," řekl Stubb, který požaduje zesílení přítomnosti aliančních jednotek v oblasti. "Domluvili jsme se s Estonskem, že budeme požadovat zesílenou přítomnost NATO, zejména v okolí kritické infrastruktury. Na tuto žádost už jsme dostali odpověď," zmínil. 

Generální tajemník aliance Mark Rutte na síti X napsal, že se Stubbem mluvil o finském vyšetřování možné sabotáže u podmořských kabelů. "Vyjádřil jsem svou solidaritu a plnou podporu. NATO vylepší svou vojenskou přítomnost v Baltském moři," uvedl. 

Finský prezident sdělil, že třetím opatřením bude hledání řešení na základě mezinárodního námořního práva. Helsinky jsou podle jeho slov velmi dobře připraveny odpovědět na další podobné incidenty. 

Stubb ocenil finskou odpověď na poškození kabelů, především rychlost a efektivitu operace. "Při předchozích incidentech trvala reakce déle. Tentokrát jsme zajistili (podezřelou) loď během několika hodin," zdůraznil a poděkoval policistům a pohraničníkům. Podle prezidenta probíhají výslechy posádky tankeru Eagle S. Její spolupráce s finskými úřady je dobrá, dodal. 

Podle Stubba je zatím brzy na to, aby mohlo být poškození kabelu přisouzeno ruské hybridní válce. Žádnou diplomatickou reakci od Moskvy zatím Finsko neeviduje.

"Naše zpráva je dost jasná. Máme situaci pod kontrolou a budeme pokračovat v práci, abychom se ujistili, že naše kritická infrastruktura nebude poškozena cizinci. Zatím je brzy na závěry, proč se to stalo. Víme, kdo to udělal," vzkázal prezident. 

Témata:  Alexander Stubb Finsko Rusko Estonsko

Související

Aktuálně se děje

19. listopadu 2025 5:00

Počasí o víkendu: Noční teploty klesnou až na osm stupňů pod nulou

Teploty o víkendu budou především v noci mrazivé. Podle ČHMÚ.cz mohou klesnout až na -8 stupňů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Kate posílá zprávu po dokončení chemoterapie

Kate Middleton poprvé od oznámení rakoviny vystoupila veřejně

Princezna z Walesu Kate Middleton vystoupila v úterý 18. listopadu v centru Londýna s prvním projevem od chvíle, kdy v březnu 2024 oznámila světu svou diagnózu rakoviny. Stalo se tak u příležitosti Summitu o budoucí pracovní síle (Future Workforce Summit). Na této významné události představila další fázi své mise zaměřené na podporu dětí v raném věku.