Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Finský ministr financí končí ve funkci, nahradí ho Orpo

Vlajka Finska
Vlajka Finska
Foto: Pixabay

Helsinky - Dosavadní šéf finské vládní Národní koaliční strany (KOK) Alexander Stubb, který ve vládě působí jako ministr financí, nebyl ve stranických volbách znovu zvolen do čela své strany.

Novým šéfem se stane Petteri Orpo, který nyní působí ve funkci ministra vnitra. Ten novinářům řekl, že nahradí Stubba ve funkci ministra financí.

"Myslím si, že je přirozené, aby vůdce strany přijal tuto funkci," řekl 46letý Orpo novinářům po svém zvolení.

KOK doufá, že výměnou šéfa se jí podaří oživit ochabující podporu pro svoji středo-pravou stranu. Z celkové počtu delegátů stranického kongresu jich 441 hlasovalo pro nahrazení Stubba Orpem, 361 se vyslovilo proto, aby osmačtyřicetiletý Stubb zůstal nadále ve funkci.

Stubb působil v letech 2014 a 2015 ve funkci premiéra. V poslední době však čelil rostoucí kritice kvůli chabé podpoře jeho strany v průzkumech veřejného mínění a kvůli kompromisům, které udělal v rámci vlády.

Orpo je považován za člověka, který se snaží najít shodu a má malé zkušenosti z mezinárodní politiky. Byl však ceněn napříč politickým spektrem kvůli tomu, jak se jako ministr vnitra vypořádal s migrační krizí.

Témata:  Alexander Stubb Finsko

Související

Aktuálně se děje

13. listopadu 2025 10:52

Vzkaz Terezy Maškové zní jasně. Nebude sedět v koutě

Po třech letech se Tereza Mašková vrací s albem (Ne)budu sedět v koutě – jedenácti skladbami s přirozeným, civilním zvukem, důrazem na hlas a živé nástroje. "Chtěla jsem, aby nová deska působila dospěleji a autentičtěji, a zároveň aby v ní moji fanoušci pořád cítili to, co na mně mají rádi. Věřím, že si každý najde svou oblíbenou píseň, která ho bude provázet a inspirovat," říká Tereza Mašková. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Sergej Lavrov

Konec spekulací o Lavrovovi. Šéf ruské diplomacie se opět vynořil

Konec spekulacím. Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov se opět objevil na veřejnosti a prohlásil, že Moskva je nadále připravena jednat o přípravě summitu mezi ruskou a americkou hlavou státu. V uplynulých dnech se přitom vyskytly spekulace, že Lavrov po více než 20 letech ve funkci upadl v nemilost prezidenta Vladimira Putina kvůli debaklu ve věci neuskutečněného jednání s americkým protějškem Donaldem Trumpem.