Finsko

Finsko, ilustrační foto

Finsko uzavře čtyři přechody na hranicích s Ruskem

Svět

Finsko v pátek večer uzavře všechny čtyři přechody na jihovýchodní hranici, oznámil premiér Petteri Orpo. Helsinky se rozhodly k radikálnímu kroku, protože Rusové umožňují vstup do Finska stále více zájemcům o azyl bez dokladů.

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.

Ukrajina obdrží další vojenskou pomoc z Finska

Svět

Ukrajina v době, kdy její vrcholní představitelé mluví o tom, že očekáváná protiofenziva už probíhá, může počítat s další vojenskou pomocí ve výši přes sto milionů eur. Ve čtvrtek ji oznámilo Finsko.

Joe Biden

Biden uvítal vstup Finska do NATO, Putin se podle něj přepočítal

Svět

Americký prezident Joe Biden v prohlášení uvítal dnešní vstup Finska do NATO a napsal, že se těší na přijetí Švédska. Ruský prezident Vladimir Putin se podle něj zmýlil, když si myslel, že zahájením brutální a agresivní války proti Ukrajině Evropu a NATO rozdělí.

Jan Lipavský

Čeští politici vnímají Finsko jako silného spojence v rámci NATO

Domov

Za historickou chvíli pro bezpečnost Evropy označil dnes finský vstup do Severoatlantické aliance český premiér Petr Fiala. Ministr zahraničí Jan Lipavský novinářům v bruselské centrále aliance řekl, že ruská agrese na Ukrajině skandinávské zemi ukázala, že neutralita jí bezpečnost nepřinese. Finsko podle něj bude silným spojencem a jeho členství v NATO může prospět jak Helsinkám, tak celé Evropě.

NATO

Finsko se oficiálně stalo 31. členskou zemí NATO

Svět

Finsko se dnes stalo 31. členem Severoatlantické aliance, kam se rozhodlo vstoupit vloni v reakci na ruský vpád na Ukrajinu. Americký ministr zahraniční Antony Blinken převzal v Bruselu přístupový dokument podepsaný jeho finským protějškem Pekkou Haavistem, čímž pro skandinávskou zemi oficiálně skončil přijímací proces.

Jens Stoltenberg

Svět

Rusko poblíž Finska vojensky posiluje už léta, řekl Stoltenberg

Rusko již řadu let zvyšuje své vojenské kapacity na severu poblíž Finska a obavy z Moskvy byly důvodem finského vstupu do NATO. Před dnešním slavnostním přijetím skandinávské země do Severoatlantické aliance to řekl její generální tajemník Jens Stoltenberg. Aliance podle něj prozatím ve Finsku nerozmístí žádné stálé mezinárodní jednotky.

NATO

Finsko se v úterý stane oficiálně 31. členem NATO

Svět

Finsko se oficiálně stane 31. členem NATO v úterý. Oznámil to dnes úřad finského prezidenta Sauliho Niinistöa. Informaci podle agentury Reuters v Bruselu potvrdil také generální tajemník aliance Jens Stoltenberg.

Finsko, ilustrační foto

Volby ve Finsku podle prognózy vyhráli opoziční konzervativci

Svět

Opoziční konzervativní Národní koaliční strana zřejmě těsně vyhrála dnešní parlamentní volby ve Finsku. Sociální demokraté premiérky Sanny Marinové skončili až třetí. Ve své prognóze to uvedla veřejnoprávní televize Yle. Sčítání však ještě neskončilo, zatím bylo sečteno 70,6 procenta hlasů.

Jens Stoltenberg

Finsko by mohlo vstoupit do NATO v řádu dní, uvedl Stoltenberg

Svět

Finsko by se mohlo stát oficiálně členem Severoatlantické aliance během několika dní, uvedl na twitteru generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Vstup této severské země do obranné aliance ve čtvrtek ratifikovalo jako poslední členská země Turecko; Maďarsko souhlasilo s jejím vstupem už v pondělí. Stoltenberg doufá i v brzký vstup Švédska do aliance, uvedly zahraniční agentury.

Finsko

Svět

DPA: Finsko by se mohlo stát oficiálně členem NATO už příští týden

Finsko by se mohlo stát oficiálně členem NATO už příští týden. Agentuře DPA to dnes v Bruselu řeklo několik nejmenovaných diplomatů. Po dnešní očekávané ratifikaci přistoupení severské země tureckým parlamentem musí členství zpečetit ministři zahraničí aliančních zemí na zasedání příští úterý a středu v Bruselu. Kromě toho je ještě třeba učinit několik dalších formálních kroků.

Maďarský parlament

Maďarský parlament ratifikoval přistoupení Finska k NATO

Svět

Maďarský parlament dnes ratifikoval přistoupení Finska k Severoatlantické alianci. Proti bylo jen šest poslanců, pro jich hlasovalo 182 a nikdo se nezdržel. Nadále zůstává podle tiskových agentur nejasné, kdy maďarští poslanci budou hlasovat o ratifikaci švédského vstupu do NATO.

Recep Tayyip Erdoğan

Turecko a Maďarsko zahájí proces ratifikace finského vstupu do NATO

Svět

Turecko zahájí ratifikaci finské žádosti o vstup do Severoatlantické aliance. Po dnešním jednání s finským prezidentem Saulim Niinistöem to řekl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. O žádosti tak bude jednat turecký parlament. Erdogan doufá, že zákonodárci vstup Finska schválí před květnovými prezidentskými a parlamentními volbami v Turecku. Švédsko, které rovněž usiluje o vstup do NATO, bude muset na začátek ratifikace v tureckém parlamentu ještě počkat. Maďarský parlament později oznámil, že bude hlasovat o ratifikaci vstupu Finska do NATO 27. března.

Aktuálně se děje

22. května 2024 20:26

Odměna za teror. Netanjahu odsoudil rozhodnutí uznat Palestinu jako stát

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odsoudil ve středu rozhodnutí Irska, Norska a Španělska uznat Palestinu jako stát a uvedl, že jde o odměnu za teror. Uvedla to agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy