reklama

Konkrétně jde o přechody Vaalimaa, Nuijamaa, Imatra a Niirala, oznámili Orpo a ministryně vnitra Mari Rantanenová na čtvrteční odpolední tiskové konferenci. Informoval o tom server Yle.

Hraniční přechody se uzavřou o půlnoci z pátku na sobotu. Vláda rozhodla, že veškeré žádosti o mezinárodní ochranu budou řešeny na dvou místech více na severu. Jde o hraniční přechody Kainuu a Salla.

Ruští pohraničníci podle svědků během čtvrtka přestali umožňovat zájemcům o azyl přejití hranice. Finská pohraniční stráž eviduje od začátku září na východní hranici zhruba 280 zájemců o azyl bez správných dokumentů.

Rantanenová sdělila, že vláda využije sociální sítě k rozšíření vzkazů o chystaném uzavření přechodů v několika jazycích. "Komunikujeme, že nemá cenu jet do Finska, hranice jsou zavřené," uvedla.

Finsko má s Ruskem hranici dlouhou 1340 kilometrů. Moskva v dubnu, když Helsinky vstoupily do Severoatlantické aliance (NATO), varovala, že podnikne protiopatření "z taktického a strategického hlediska". Rozhodnutí Finska vstoupit do NATO označila za "útok na bezpečnost Ruska".

Od ruské invaze na Ukrajinu z loňského února Moskva umožnila překročit hranici lidem bez řádných dokladů, zejména Rusům a Ukrajincům. Od srpna však přibývá lidí z Blízkého východu a Afriky. Především jde o Iráčany, Somálce a Jemence, kteří do Finska přijíždějí nelegálně.

Tato skandinávská země v současnosti buduje 200 kilometrů dlouhé oplocení na úseku hranice s Ruskem. Dokončeno by mělo být v roce 2026. Dosud byly finské hranice zajištěny především lehkými dřevěnými ploty, které mají zabránit zatoulaní hospodářských zvířat.