Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Voliči ve Finsku vyrazili k urnám. Volí nového prezidenta

Finsko, ilustrační foto
Finsko, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Voliči ve Finsku v neděli hlasují v prvním kole prezidentských voleb, kde si vybírají z devíti kandidátů. Volební místnosti se otevřely v 9:00 místního času (8:00 SEČ).

V zemi je přibližně 4,5 milionu oprávněných voličů. Téměř 1,9 milionu z nich využilo možnosti předat svůj hlas v předstihu, píše DPA. Volební místnosti zůstanou otevřeny do 20:00 místního času a předběžné výsledky by měly být známy během noci.

V případě, že žádný z kandidátů nezíská alespoň 50 procent hlasů, uskuteční se 11. února druhé kolo voleb, ve kterém se utkají dva nejúspěšnější uchazeči.

Funkční období současného prezidenta Sauliho Niinistöa končí 1. března. Ten je v čele země od roku 2012, v roce 2018 byl znovuzvolen a za třetí funkční období se už ucházet nemůže.

Hlavními kandidáty jsou podle průzkumů bývalý premiér (2014-15) Alexander Stubb a exministr zahraničních věcí (2019-23) Pekka Haavisto. Vítězství některého z kandidátů už v prvním kole se však neočekává.

Finský prezident má výkonnou moc při tvorbě zahraniční a bezpečnostní politiky, zejména ve vztahu k zemím mimo EU, jako jsou Spojené státy, Rusko a Čína. Rovněž jmenuje premiéra a členy vlády, podepisuje zákony a je hlavním velitelem ozbrojených sil.

Finsko loni v dubnu vstoupilo do NATO a v listopadu v důsledku narůstajícího přílivu migrantů uzavřelo všechny hraniční přechody s Ruskem. Obě země mají společné hranice v délce 1340 kilometrů, připomněla agentura AP.

Témata:  Finsko

Související

Aktuálně se děje

10. února 2026 5:00

Počasí bude o víkendu značit příchod jara

Meteorologové vydali první předpověď pro nadcházející víkend. Podle ČHMÚ.cz můžeme očekávat teploty značící příchod jara.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ghislaine Maxwell

Epsteinova společnice Maxwellová odmítla vypovídat. Promluví, pokud ji Trump dá milost

Ghislaine Maxwellová, odsouzená společnice sexuálního predátora Jeffreyho Epsteina, v pondělí odmítla vypovídat před dozorčím výborem americké Sněmovny reprezentantů. Maxwellová se k výslechu připojila virtuálně z texaského vězení, kde si odpykává dvacetiletý trest za obchodování s lidmi. Navzdory očekávání zákonodárců však využila pátého dodatku americké ústavy, který jí dává právo nevypovídat, aby se vyhnula sebeobvinění.