reklama

V zemi je přibližně 4,5 milionu oprávněných voličů. Téměř 1,9 milionu z nich využilo možnosti předat svůj hlas v předstihu, píše DPA. Volební místnosti zůstanou otevřeny do 20:00 místního času a předběžné výsledky by měly být známy během noci.

V případě, že žádný z kandidátů nezíská alespoň 50 procent hlasů, uskuteční se 11. února druhé kolo voleb, ve kterém se utkají dva nejúspěšnější uchazeči.

Funkční období současného prezidenta Sauliho Niinistöa končí 1. března. Ten je v čele země od roku 2012, v roce 2018 byl znovuzvolen a za třetí funkční období se už ucházet nemůže.

Hlavními kandidáty jsou podle průzkumů bývalý premiér (2014-15) Alexander Stubb a exministr zahraničních věcí (2019-23) Pekka Haavisto. Vítězství některého z kandidátů už v prvním kole se však neočekává.

Finský prezident má výkonnou moc při tvorbě zahraniční a bezpečnostní politiky, zejména ve vztahu k zemím mimo EU, jako jsou Spojené státy, Rusko a Čína. Rovněž jmenuje premiéra a členy vlády, podepisuje zákony a je hlavním velitelem ozbrojených sil.

Finsko loni v dubnu vstoupilo do NATO a v listopadu v důsledku narůstajícího přílivu migrantů uzavřelo všechny hraniční přechody s Ruskem. Obě země mají společné hranice v délce 1340 kilometrů, připomněla agentura AP.