Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Finsku došla s ruskými migranty trpělivost. Žádá EU, aby zasáhla

Finsko, ilustrační foto
Finsko, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Finský premiér Petteri Orpo žádá Evropskou unii, aby našla společná opatření, která by zabránila tzv. instrumentalizované migraci, tedy vlnám migrantů přijíždějících z Ruska bez platných cestovních dokladů.

Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že Finsko loni uzavřelo svou hranici s Ruskem, aby zastavilo rostoucí počet migrantů přicházejících z různých nestabilních zemí včetně Sýrie a Somálska. Helsinky současně obvinili Moskvu, že migraci zneužívá proti EU i Finsku. Kreml však tato obvinění odmítl.

Vzhledem k tomu, že migranti se i nadále pokoušejí dostat na území Finska, finská vláda v úterý parlamentu předložila návrh, který by umožnil, aby příslušníci pohraniční stráže mohli žadatele o azyl, kteří se snaží vstoupit do Finska z Ruska, vracet zpět na ruské území.

"Musíme dát na první místo naši bezpečnost a bezpečnost zemí EU. Jsme si velmi vědomi své odpovědnosti za kontrolu vnější hranice Evropské unie," řekl Orpo na tiskové konferenci.

Ministři zahraničních věcí zemí NATO loni vyjádřili obavy v souvislosti s přílivem nelegálních migrantů do Finska. Přiznávají, že se obávají ruského hybridního útoku, který podle Finska už probíhá.

Finská pohraniční stráž v uplynulých měsících zaznamenala prudký nárůst lidí zejména z Blízkého východu, kteří cestovali z Ruska bez potřebných dokladů. Ve Finsku požádali o azyl. Valtonenová uvedla, že Moskva nejenže nechává migranty bez dokladů cestovat přes Rusko, "ale tyto lidi také mobilizuje".

Finsko má s Ruskem hranici dlouhou 1340 kilometrů. Moskva v dubnu, když Helsinky vstoupily do Severoatlantické aliance (NATO), varovala, že podnikne protiopatření "z taktického a strategického hlediska". Rozhodnutí Finska vstoupit do NATO označila za "útok na bezpečnost Ruska".

Od ruské invaze na Ukrajinu z loňského února Moskva umožnila překročit hranici lidem bez řádných dokladů, zejména Rusům a Ukrajincům. Od srpna však přibývá lidí z Blízkého východu a Afriky. Především jde o Iráčany, Somálce a Jemence, kteří do Finska přijíždějí nelegálně.

Finské úřady se už dříve rozhodly zavést zákaz vjezdu do země autům s ruskými registračními značkami. Oznámila to ministryně zahraničí Elina Valtonen na tiskové konferenci. Zákaz vstoupil v platnost o půlnoci 15. září, upozornil server Meduza.

"Musíme se opravdu obávat, že Rusko využívá nevinných lidí, uprchlíků; tlačí je přes hranice," řekl. "Pokud si umíte představit povětrnostní podmínky na severu, je to něco velmi kritického. Opravdu doufám, že neuvidíme žádné mrtvé lidi a uprchlíky," dodal.

Témata:  Finsko Rusko

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 18:30

Univerzita nesouhlasí s odložením případu střelby na FF UK

Univerzita Karlova (UK) v pondělí podá stížnost proti policejnímu usnesení o odložení případu tragického prosincového útoku v budově Filozofické fakulty. Při střelbě zemřelo 14 lidí.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruští vojáci uřízli hlavu ukrajinskému vojákovi, tvrdí Kyjev

Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin obvinil ruské invazní jednotky, že v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny uřízly hlavu ukrajinskému vojákovi. Podle Kostina dostali ruští vojáci ve Volnovašském okrese od svých velitelů rozkaz, aby ukrajinské vojáky nezajímali, ale brutálně je zabili. Moskva se k těmto obviněním nevyjádřila.