Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Finsku došla s ruskými migranty trpělivost. Žádá EU, aby zasáhla

Finsko, ilustrační foto
Finsko, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Finský premiér Petteri Orpo žádá Evropskou unii, aby našla společná opatření, která by zabránila tzv. instrumentalizované migraci, tedy vlnám migrantů přijíždějících z Ruska bez platných cestovních dokladů.

Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že Finsko loni uzavřelo svou hranici s Ruskem, aby zastavilo rostoucí počet migrantů přicházejících z různých nestabilních zemí včetně Sýrie a Somálska. Helsinky současně obvinili Moskvu, že migraci zneužívá proti EU i Finsku. Kreml však tato obvinění odmítl.

Vzhledem k tomu, že migranti se i nadále pokoušejí dostat na území Finska, finská vláda v úterý parlamentu předložila návrh, který by umožnil, aby příslušníci pohraniční stráže mohli žadatele o azyl, kteří se snaží vstoupit do Finska z Ruska, vracet zpět na ruské území.

"Musíme dát na první místo naši bezpečnost a bezpečnost zemí EU. Jsme si velmi vědomi své odpovědnosti za kontrolu vnější hranice Evropské unie," řekl Orpo na tiskové konferenci.

Ministři zahraničních věcí zemí NATO loni vyjádřili obavy v souvislosti s přílivem nelegálních migrantů do Finska. Přiznávají, že se obávají ruského hybridního útoku, který podle Finska už probíhá.

Finská pohraniční stráž v uplynulých měsících zaznamenala prudký nárůst lidí zejména z Blízkého východu, kteří cestovali z Ruska bez potřebných dokladů. Ve Finsku požádali o azyl. Valtonenová uvedla, že Moskva nejenže nechává migranty bez dokladů cestovat přes Rusko, "ale tyto lidi také mobilizuje".

Finsko má s Ruskem hranici dlouhou 1340 kilometrů. Moskva v dubnu, když Helsinky vstoupily do Severoatlantické aliance (NATO), varovala, že podnikne protiopatření "z taktického a strategického hlediska". Rozhodnutí Finska vstoupit do NATO označila za "útok na bezpečnost Ruska".

Od ruské invaze na Ukrajinu z loňského února Moskva umožnila překročit hranici lidem bez řádných dokladů, zejména Rusům a Ukrajincům. Od srpna však přibývá lidí z Blízkého východu a Afriky. Především jde o Iráčany, Somálce a Jemence, kteří do Finska přijíždějí nelegálně.

Finské úřady se už dříve rozhodly zavést zákaz vjezdu do země autům s ruskými registračními značkami. Oznámila to ministryně zahraničí Elina Valtonen na tiskové konferenci. Zákaz vstoupil v platnost o půlnoci 15. září, upozornil server Meduza.

"Musíme se opravdu obávat, že Rusko využívá nevinných lidí, uprchlíků; tlačí je přes hranice," řekl. "Pokud si umíte představit povětrnostní podmínky na severu, je to něco velmi kritického. Opravdu doufám, že neuvidíme žádné mrtvé lidi a uprchlíky," dodal.

Témata:  Finsko Rusko

Související

Aktuálně se děje

27. března 2025 19:54

Jaromír Soukup se vrací do ringu. Známe veškeré podrobnosti

Jaromír Soukup se za měsíc vrátí do boxerského ringu a není v jednoduché pozici, protože ohlášený soupeř si na něj dost vyskakuje. Soukup dostal první příležitost reagovat, i když jen slovně. Co svému protivníkovi vzkázal? 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Zemětřesení v Myanmaru

Mimořádná zpráva

Myanmarem otřásla dvě masivní zemětřesení. Internetem kolují děsivá videa řítících se budov

Centrální část Myanmaru zasáhlo v pátek ráno (odpoledne místního času) silné zemětřesení o síle 7,7 stupně následované po 12 minutách otřesem o síle 6,4 stupně, uvedla americká geologická služba USGS. Otřesy byly zaznamenány přibližně 16 kilometrů severozápadně od města Sagaing kolem 12:50 místního času, uvedl server CNN. Zemětřesení bylo tak masivní, že ničilo budovy i v sousedním Thajsku a otřesy lidé pocítili i v Číně. Bangkog a Myanmar už evidují první mrtvé a zraněné a předpokládá se, že jejich počet bude strmě narůstat. O českých obětech zatím informace nejsou. Myanmarská vojenská junta následně vyhlásila nouzový stav ve velké části centrálního Myanmaru. Podle posledních informací se už počet mrtvých počítá ve stovkách.