Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Putin oznámil, že ruská armáda pošle vojáky a zbraně na hranici s Finskem

Ruská armáda, ilustrační fotografie.
Ruská armáda, ilustrační fotografie.
Foto: mil.ru

Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že Rusko rozmístí vojáky a zbraně u hranic s Finskem. V rozhovoru s agenturou RIA Novosti a televizí Rossija-1 označil případný vstup Finska a Švédska do Severoatlantické aliance za "bezvýznamný krok".

Helsinky a Stockholm se rozhodly pro vstup do NATO kvůli ruské invazi na Ukrajinu. Putin dále prohlásil, že Rusko je připraveno na jadernou válku z vojensko-technologického hlediska.

"Vojáci jsme tam (na finské hranici) dosud neměli, ale nyní tam budou. Ani ničící systémy tam doposud nebyly, ale nyní se tam objeví," uvedl Putin. Dodal, že z hlediska ochrany vlastních národních zájmů je případný vstup Finska a Švédska do NATO zcela bezvýznamný.

Finsko, které bylo po desítky let neutrální, se stalo 31. členem NATO loni v dubnu, zatímco Švédsko se k alianci připojilo letos v březnu. Oba státy, stejně jako jejich spojenci, věří, že členství v NATO přispěje k jejich vlastní bezpečnosti a bezpečnosti celé aliance.

Putin také zdůraznil, že Rusko je vojensky připraveno na jaderný konflikt a v případě ohrožení jeho existence je ochotno použít jaderné zbraně. Jaderná válka ale podle něj není nevyhnutelná. Zatím nebyla potřeba použít jaderné zbraně v ukrajinském konfliktu.

Putin také varoval, že pokud by Spojené státy provedly jaderné testy, mohlo by Rusko učinit totéž. Současně vzkázal USA, že pokud by američtí vojáci vstoupili na Ukrajinu, bude k nim Rusko přistupovat jako k intervenčním silám.

V rozhovoru rovněž uvedl, že Rusko je připravené jednat o Ukrajině, ale pouze na základě reálných podmínek.

Putin a další ruští představitelé opakovaně hovoří o možnosti použití jaderných zbraní v souvislosti s válkou, kterou Rusko rozpoutalo před více než dvěma lety. Krátce po invazi na Ukrajinu nařídil Putin uvést ruské jaderné síly do vysoké pohotovosti.

V loňském roce nechal rozmístit jaderné zbraně v sousedním Bělorusku a pozastavil účast Ruska v dohodě Nový START, která omezuje počet jaderných hlavic a jejich nosičů.

Témata:  Ruská armáda Vladimír Putin Finsko

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 7:08

Senát peníze pro Ukrajinu odhlasuje 23. dubna. Schumer: Buďte si jisti, že Amerika pomůže

Senát, tedy horní komora amerického Kongresu, se připravuje dokončit proces schvalování pomoci Ukrajině, Izraeli a Tchaj-wanu. Hlasování je naplánováno na úterý 23. dubna, uvedl vůdce senátní většiny Chuck Schumer.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy