reklama

Rantanenová vysvětlila, že situace na hranici s Ruskem se od prosince, kdy vláda zvrátila své předchozí rozhodnutí o opětovném otevření hraničních přechodů Vaalimaa a Niirala, nezměnila. Současné opatření mělo platit do neděle 14. ledna.

"Národní bezpečnost je pro Finsko zásadní záležitostí," řekla dnes ministryně podle Yle. Dodala, že její úřad se bude zabývat možnostmi permanentního řešení situace na hranici.

Finsko má s Ruskem hranici dlouhou 1340 kilometrů. Moskva v dubnu, když Helsinky vstoupily do Severoatlantické aliance (NATO), varovala, že podnikne protiopatření "z taktického a strategického hlediska". Rozhodnutí Finska vstoupit do NATO označila za "útok na bezpečnost Ruska".

Od ruské invaze na Ukrajinu z loňského února Moskva umožnila překročit hranici lidem bez řádných dokladů, zejména Rusům a Ukrajincům. Od srpna však přibývá lidí z Blízkého východu a Afriky. Především jde o Iráčany, Somálce a Jemence, kteří do Finska přijíždějí nelegálně.

Tato skandinávská země v současnosti buduje 200 kilometrů dlouhé oplocení na úseku hranice s Ruskem. Dokončeno by mělo být v roce 2026. Dosud byly finské hranice zajištěny především lehkými dřevěnými ploty, které mají zabránit zatoulaní hospodářských zvířat.