Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Finové prodloužili uzavření přechodů na hranici s Ruskem

Finsko, ilustrační foto
Finsko, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Finsko ve čtvrtek rozhodlo o prodloužení uzavírky osmi přechodů na hranici s Ruskem. Zavřené zůstanou nejméně do 11. února, uvedla ministryně vnitra Mari Rantanenová na odpolední tiskové konferenci.

Rantanenová vysvětlila, že situace na hranici s Ruskem se od prosince, kdy vláda zvrátila své předchozí rozhodnutí o opětovném otevření hraničních přechodů Vaalimaa a Niirala, nezměnila. Současné opatření mělo platit do neděle 14. ledna.

"Národní bezpečnost je pro Finsko zásadní záležitostí," řekla dnes ministryně podle Yle. Dodala, že její úřad se bude zabývat možnostmi permanentního řešení situace na hranici.

Finsko má s Ruskem hranici dlouhou 1340 kilometrů. Moskva v dubnu, když Helsinky vstoupily do Severoatlantické aliance (NATO), varovala, že podnikne protiopatření "z taktického a strategického hlediska". Rozhodnutí Finska vstoupit do NATO označila za "útok na bezpečnost Ruska".

Od ruské invaze na Ukrajinu z loňského února Moskva umožnila překročit hranici lidem bez řádných dokladů, zejména Rusům a Ukrajincům. Od srpna však přibývá lidí z Blízkého východu a Afriky. Především jde o Iráčany, Somálce a Jemence, kteří do Finska přijíždějí nelegálně.

Tato skandinávská země v současnosti buduje 200 kilometrů dlouhé oplocení na úseku hranice s Ruskem. Dokončeno by mělo být v roce 2026. Dosud byly finské hranice zajištěny především lehkými dřevěnými ploty, které mají zabránit zatoulaní hospodářských zvířat.

Témata:  Finsko Rusko

Související

Aktuálně se děje

23. července 2024 19:01

23. července 2024 15:39

Maďarsko zablokovalo finanční pomoc Ukrajině, dokud Kyjev neobnoví tranzit ropy

Maďarsko bude blokovat finanční pomoc Ukrajině z Evropského mírového nástroje, dokud Kyjev neobnoví tranzit ruské ropy přes ropovod Družba. Šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó to uvedl v rozhovoru pro komerční televizi ATV.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy