Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Finsko povolí USA přístup na svoje vojenské základny, Rusko se vzteká

Rusko, Kreml
Rusko, Kreml
Foto: Pixabay

Rusko oznámilo, že bude reagovat na rozhodnutí Finska, které na základě obranné dohody se Spojenými státy umožní americkým jednotkám přístup na své vojenské základny. Uvedl to podle Reuters zástupce mluvčího ruského ministerstva zahraničí Andrej Nastasin.

Nastasin uvedl, že "Rusko nemůže ignorovat vojenské seskupení NATO na našich hranicích, které představuje hrozbu pro bezpečnost Ruské federace."

Dodal, že Rusko podnikne nezbytná opatření, včetně vojensko-technických kroků, aby čelilo "agresivním rozhodnutím Finska a jeho spojenců z NATO."

V pondělí finský parlament schválil dohodu se Spojenými státy o obranné spolupráci, která umožňuje americké armádě přístup k 15 vojenským základnám a výcvikovým prostorům ve Finsku. Dohodu podepsaly vlády obou zemí loni v prosinci ve Washingtonu.

Cílem dohody je posílení bezpečnostních a obranných kapacit Finska. Dohoda umožní americké armádě skladovat vojenský materiál na finském území a zlepší spolupráci obou zemí v krizových situacích.

Témata:  Rusko Finsko

Aktuálně se děje

18. července 2024 13:01

Žijeme v době hluboké úzkosti. Mladí nemají na bydlení, varuje von der Leyenová

Ve svém hodinovém projevu před europoslanci zdůraznila dosavadní předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, že současná doba je poznamenána hlubokou úzkostí. Upozornil na to server Politico

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy