Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Von der Leyenová řekla, o co jde Rusku ve Finsku

Ursula von der Leyenová
Ursula von der Leyenová
Foto: Instagram

Rusko soustřeďuje své hybridní útoky na Finsko, přičemž ve snaze o jeho destabilizaci využívá migraci. Prohlásila to v pátek předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová.

Von der Leyenová zdůraznila, že od listopadu 2021, kdy Bělorusko provedlo hybridní útoky proti Litvě, Lotyšsku a Polsku, je zřejmé, že Putin a jeho spojenci využívají migrace jako prostředku k testování obranných schopností a destabilizaci. Nyní se podle ní soustředí na Finsko.

Bělorusko v minulém roce organizovalo masový příliv migrantů, kteří se snažili dostat do Evropské unie přes Polsko, Lotyšsko a Litvu, což vedlo k vážnému zhoršení vztahů mezi EU a Minskem.

Tato prohlášení učinila po setkání s finským premiérem Petterim Orpem ve městě Lappeenranta, které leží asi 30 kilometrů od ruských hranic. Diskutovali o opatřeních, která mohou EU a Finsko přijmout k řešení organizované migrace na finských východních hranicích.

Von der Leyenová také zmínila, že hybridní útoky Ruska proti Finsku jsou pravděpodobně reakcí na podporu Ukrajiny ze strany Finska a jeho vstup do NATO.

Finsko sdílí s Ruskem přes 1300 kilometrovou hranici. V polovině prosince uzavřely Helsinky hraniční přechody poté, co přišlo z Ruska téměř tisíc migrantů bez víz od léta. Finsko obviňuje Rusko z nárůstu žadatelů o azyl, což však Moskva odmítá.

Uzavření osmi finských hraničních přechodů na východní hranici bylo již několikrát prodlouženo. V dubnu finská vláda oznámila, že zůstanou uzavřeny, dokud se situace nezmění.

Moskva varovala Helsinky před "protiopatřeními" poté, co Finsko loni v dubnu vstoupilo do Severoatlantické aliance. 

Témata:  Ursula von der Leyenová Rusko Finsko

Aktuálně se děje

25. května 2024 11:19

Borrell: EU si musí vybrat, jestli podpoří instituce prosazující právní stát, nebo Izrael

Evropská unie si bude muset vybrat mezi podporou mezinárodních institucí prosazujících zásady právního státu a podporou Izraele, prohlásil šéf evropské diplomacie Josep Borrell. Reagoval na rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ), který Izraeli nařídil okamžité zastavení vojenské operace ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy