reklama

Finský premiér Petteri Orpo vyjádřil přesvědčení, že Rusko využívá tuto taktiku s cílem destabilizovat Finsko. "Zdá se, že jde o záměrné rozhodnutí (Ruska). Odkaz vlády je jasný: Chceme se postarat o bezpečnost našich hranic," uvedl Orpo.

Finské vládnoucí strany se dohodly, že ministerstvo vnitra připraví návrh omezujících opatření podle paragrafu 16 zákona o pohraniční stráži.

"Na základě záznamů pohraniční stráže se počet žadatelů o azyl na východní hranici v posledních měsících zvýšil," uvedla ministryně vnitra Mari Rantanenová.

Přestože počet žadatelů podle ní zůstává relativně nízký, k výraznému zvýšení došlo v krátké době. V pondělí k jihovýchodní hranici dorazilo 39 lidí, což je o pět víc než za celý minulý týden.

Finsko má s Ruskem hranici dlouhou 1340 kilometrů. Moskva v dubnu, když Helsinky vstoupili do Severoatlantické aliance (NATO), varovala, že podnikne protiopatření "z taktického a strategického hlediska". Rozhodnutí Finska vstoupit do NATO označila za "útok na bezpečnost Ruska".

Od ruské invaze na Ukrajinu z loňského února Moskva umožnila překročit hranici lidem bez řádných dokladů, zejména Rusům a Ukrajincům. Od srpna však přibývá lidí z Blízkého východu a Afriky. Především jde o Iráčany, Somálce a Jemence, kteří do Finska přijíždějí nelegálně.

Tato skandinávská země v současnosti buduje 200 kilometrů dlouhé oplocení na úseku hranice s Ruskem. Dokončeno by mělo být v roce 2026. Dosud byly finské hranice zajištěny především lehkými dřevěnými ploty, které mají zabránit zatoulaní hospodářských zvířat.