Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Biden ujistil Finy, že Američané by bránili každý metr území NATO

Joe Biden
Joe Biden
Foto: The White House

Americký prezident Joe Biden ve čtvrtek po dvoudenním summitu NATO v Litvě pokračoval v cestě po Evropě. V Helsinkách se dnes setkal s lídry severských zemí. Finsko jako nového člena Severoatlantické aliance ujistil, že USA jsou připraveny bránit každý metr jeho území.

Biden na úvod tiskové konference přivítal Finsko jako nejnovějšího člena aliance. "Pane prezidente, chceme, aby finský lid věděl, že Spojené státy mají závazek k NATO a také k Finsku. Tyto závazky jsou pevné jako skála. Budeme bránit každý metr území NATO včetně Finska," prohlásil americký prezident podle serveru Yle.

Šéf Bílého domu zvedl i téma podpory Kyjeva. "Během posledního týdne jsme znovu potvrdili naši podporu hrdinného ukrajinského lidu, který brání svou zemi proti brutálním ruským útokům. Naši spojenci a partneři po světě chápou, že to není jen boj za budoucnost Ukrajiny. Je to o suverenitě, bezpečnosti a svobodě," dodal.

Finský prezident Sauli Niinistö potvrdil, že se diskutovalo také o sousedním Rusku. "Myslím, že máme oba podobný pohled. Vidíme, že je třeba pokračovat v podpoře Ukrajiny, která nebrání jen sebe, ale brání také naše západní hodnoty," konstatoval.

Zmíněný web uvedl, že Biden se severskými státníky během jednání v Helsinkách stvrdil partnerství a domluvil se s nimi na širší spolupráci v oblastech bezpečnosti, ochrany životního prostředí či technologií.

Témata:  Joe Biden Finsko

Aktuálně se děje

14. července 2024 17:59

Hamás vzdal snahu o příměří v Gaze. Jednání s Izraelem končí

Konec války v Pásmu Gazy se opět oddálil. Palestinské militantní hnutí Hamás v neděli oznámilo, že se stahuje z vyjednávání o příměří, informoval web France24. Hamás konstatoval, že je připraven obnovit jednaní ve chvíli, kdy Izrael prokáže, že skutečně stojí o uzavření dohody. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy