Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Finsko řeší poškozený kabel v Baltském moři. Příčina se vyšetřuje

Finsko, ilustrační foto
Finsko, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Finské úřady vyšetřují poškození podmořského kabelu, který vede Baltským mořem do Německa. Upozornil na to server DW. Státem vlastněná společnost Cinia v pondělí oznámila, že odhalila problém u kabelu C-Lion1. 

Finská státní firma uvedla, že v důsledku poškození došlo k přerušení komunikace, která běžela na podmořském kabelu C-Lion1. Příčina incidentu je předmětem vyšetřování, což potvrdil i Samuli Bergström z finského národního centra pro kybernetickou bezpečnost Traficom. 

"K narušení čas od času dojde a důvody mohou být různé. Kabely jsou například vystavené rozmarům počasí či škodám způsobeným lodní dopravou. Důležité je, aby problémy byly odhaleny a byla přijata opravná opatření," řekl Bergström pro stanici Yle

Expert zdůraznil, že datová spojení vedou z Finska několika různými směry. "Teď je jedno ze spojení poškozené, což může zatížit ta zbylá, ale průměrný občan to nejspíš nijak nepocítí," dodal pracovník centra Traficom. 

Podmořský kabel C-Lion1 vede mezi německým přístavním městem Rostock a finským hlavním městem Helsinky. Trasa je dlouhá 1200 kilometrů, v provozu je osm let. Jde o jediný kabel spojující Finsko se střední Evropou, uvádí web DW. 

V říjnu 2023 došlo v regionu ke dvěma podezřelým incidentům. Poškozen byl plynovod spojující Estonsko a Finsko, jehož úřady konstatovaly, že šlo o úmyslný čin. Švédsko zase informovalo o poškození podmořského kabelu mezi svým územím a Estonskem. 

Témata:  Finsko Německo

Související

Aktuálně se děje

11:04

Trump spustil masivní plán za půl bilionu dolarů. A Evropě tím vyrazil dech

Americký prezident Donald Trump spustil masivní plán za 500 miliard dolarů, jehož cílem je zajistit dominantní postavení Spojených států v oblasti umělé inteligence. Uvedl to server Politico.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Alexandr Lukašenko,

Severní Korea ponížila Lukašenka před celým světem

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko v pátek oznámil, že obdržel pozvání k jednání na nejvyšší úrovni od několika zemí východní Asie, včetně Severní Koreje. Tato zpráva však vyvolala rozporuplné reakce, neboť ji následně popřela Kim Jo-čong, vlivná sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una. Podle ní Severní Korea žádné takové pozvání neposlala.