Ruský prezident Vladimir Putin dnes ráno vyhlásil v Rusku částečnou mobilizaci. Prohlásil, že tak činí na obranu před Západem, který se snaží oslabit, rozdělit a zničit jeho zemi. Podle ministra obrany Sergeje Šojgua má mobilizace za cíl přivést do armády na 300.000 nových vojáků. Ruský prezident podpořil také konání referend o připojení k Rusku v Moskvou okupovaných či ovládaných částech ukrajinského území.

Lotyšsko nebude vydávat humanitární ani jiné druhy víz ruským občanům prchajícím před mobilizací a nezmění ani stávající omezení vstupu do Lotyšska pro ruské občany, oznámil dnes na twitteru lotyšský ministr zahraničí Edgars Rinkévičs. Pobaltské státy a Polsko začátkem týdne začaly odmítat ruské turisty s odůvodněním, že by neměli cestovat, když jejich země válčí s Ukrajinou.

Šéf lotyšské diplomacie dále zdůraznil, že jeho země se nesmí podvolit ruskému vydírání a musí co nejvíce podporovat Ukrajinu. "Rusko je dnes stejným nebezpečím pro Evropu a světový mír, jako bylo nacistické Německo v minulém století," prohlásil Rinkévičs. V souvislosti s ruskou mobilizací se bude Lotyšsko radit o společném postupu se spojenci a partnery.

"Odmítnutí plnění občanských povinností v Rusku (...) nepředstavuje dostatečný důvod pro udělení azylu v jiné zemi," sdělil agentuře Reuters estonský ministr zahraničí Urmas Reinsalu.

Litevský ministr obrany Arvydas Anušauskas dnes na facebooku oznámil, že Litva zvýšila úroveň připravenosti armádních sil rychlé reakce, aby "zabránila jakýmkoli provokacím z ruské strany". "Protože mobilizace Ruska bude provedena i v Kaliningradské oblasti v našem sousedství, nemůže Litva jen přihlížet," napsal Anušauskas.

reklama