Lotyšsko

Lotyšsko

Putin se snaží zamaskovat zvěrstva na Ukrajině, reagují Lotyši

Svět

Lotyšský prezident Edgars Rinkevičs označil hrozby ruského prezidenta za pokus o zastrašování a snahu zamaskovat ruská "zvěrstva" na Ukrajině. Vladimir Putin kritizoval zacházení s ruskojazyčnými občany v Lotyšsku a naznačil, že země by mohla čelit negativním následkům.

Edgars Rinkévičs

Svět

Lotyšský parlament zvolil prezidentem ministra Rinkévičse

Nynější lotyšský ministr zahraničí Edgars Rinkévičs byl ve středu zvolen prezidentem. Uspěl ve třetím kole parlamentní volby hlavy státu, v níž soupeřil se dvěma dalšími kandidáty. Současný šéf diplomacie bude v rámci EU prvním prezidentem, který se otevřeně hlásí k homosexuální orientaci.

Lotyšsko

Lotyšsko zatklo šéfredaktora Sputniku-Litva, Moskva protestuje

Svět

Lotyšské tajné služby minulý týden zadržely šéfredaktora litevské odnože Kremlem podporovaného zpravodajského portálu Sputnik Marata Kasema. Rusko tento krok označilo za politicky motivovaný a zcela neopodstatněný a jeho ombudsmanka se obrátila na vysokého komisaře OSN pro lidská práva, aby se zasadil o Kasemova práva. Sputnik stejně jako ruská televize RT figurují na sankčním seznamu Evropské unie a jsou v ní zablokované kvůli šíření propagandy a dezinformací o ruské invazi na Ukrajině.

Lotyšsko

Lotyšské volby vyhrály prozápadní strany, proruská uskupení neuspěla

Svět

Sobotní parlamentní volby v Lotyšsku vyhrála centristická strana konzervativního premiéra Krišjánise Kariňše, zatímco promoskevské strany oslabily. Vyplývá to podle tiskových agentur z předběžných výsledků, zveřejněných volební komisí po sečtení téměř všech hlasů. Vítězná strana si ale ještě musí najít koaliční partnery do nové vlády, protože její dosavadní spojenci si ve volbách pohoršili.

Lotyšsko

Svět

Lotyši volili parlament. Strana opírající se o ruskou menšinu z něj zřejmě vypadla

Dnešní parlamentní volby v Lotyšsku podle prvních odhadů vyhrála strana Jednota konzervativního premiéra Krišjánise Kariňše. Podle lotyšské tiskové agentury LETA a televize LSM získala 22 procent hlasů, napsala agentura Reuters. To, zda se ministerský předseda udrží u moci, ale bude záviset na výsledku potenciálních koaličních partnerů.

Lotyšsko

Lotyšský parlament označil Rusko za stát podporující terorismus

Svět

Lotyšský parlament dnes označil Rusko za stát podporující terorismus a vyzval členské země Evropské unie, aby pozastavily vydávání víz ruským a běloruským občanům. Informoval o tom lotyšský veřejnoprávní server LSM. Poslanci pobaltské země rovněž podle serveru Delfi a ruské služby BBC označili ruské jednání na Ukrajině za "cílenou genocidu" Ukrajinců. Je to xenofobní, reagovala Moskva.

Lotyšsko, ilustrační fotografie.

Reuters: Rusko minulý týden v pátek obnovilo dodávky plynu do Lotyšska

Svět

Rusko v pátek 5. srpna obnovilo dodávky zemního plynu do Lotyšska. Podle agentury Reuters to ukazují záznamy provozovatele systému pro přepravu plynu Conexus Baltic Grid. Ruská státní plynárenská společnost Gazprom zastavila dodávky do Lotyšska 30. července, zdůvodnila to porušením podmínek pro odběr suroviny.

Evropský parlament

Lotyšsko žádá, aby EU označila Rusko za sponzora terorismu

Svět

Evropská unie by měla označit Rusko za sponzora terorismu, uvedl v dnešním rozhovoru s webem Politico lotyšský ministr zahraničí Edgars Rinkévičs. Vyjádřil se tak poté, co při pátečním útoku na věznici Olenivka v Doněcké oblasti na okupované východní Ukrajině zahynuly desítky ukrajinských válečných zajatců.

Lotyšsko

Lotyšsko zbourá stovky sovětských památníků

Svět

Lotyšsko se chystá zbourat téměř 300 sovětských památníků, včetně obřího pomníku sovětským vojákům-osvoboditelům v Rize. Symbolické gesto pravděpodobně pobouří Kreml a mnoho příslušníků početné ruskojazyčné menšiny tohoto pobaltského státu, napsal dnes deník The Times.

Rusko, Kreml

Svět

Moskva v odvetě vyhošťuje deset diplomatů z Pobaltí

Ruské ministerstvo zahraničí dnes oznámilo vyhoštění celkem deseti diplomatů z Estonska, Litvy a Lotyšska. Jde o odvetu za obdobný krok pobaltských států, které dříve tento měsíc prohlásily za nežádoucí osoby celkem deset pracovníků ruských zastupitelských úřadů.

Ilustrační foto

EK chce konec ruského plynu v roce 2027, lotyšský premiér hned

Svět

Evropská komise do května předloží plán postupného ukončení odběru plynu z Ruska do roku 2027. Během dnešního jednání unijních lídrů to oznámila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Lotyšský premiér Krišjánis Kariňš před summitem prohlásil, že EU musí kvůli válce na Ukrajině co nejrychleji ochromit ruskou ekonomiku a měla by rozhodnout o zastavení energetického dovozu z Ruska.

Lotyšsko

Lotyšsko zablokovalo dalších 18 ruskojazyčných televizních kanálů

Svět

Lotyšsko dnes zablokovalo vysílání dalších 18 ruskojazyčných televizních kanálů. Lotyšská Národní rada pro elektronická masmédia (NEPLP) krok zdůvodnila tím, že stanice patří společnostem, na něž se vztahují americké sankce. Opatření vstoupí v platnost po zveřejnění v úředním věstníku, uvedla agentura DPA.

Aktuálně se děje

22. května 2024 18:37

SZÚ: Nejčastější nemocí z povolání byl i loni covid-19

V roce 2023 bylo v Národním registru nemocí z povolání (NRNP) zapsáno celkem 7001 profesionálních onemocnění u 6156 osob, z toho u 4960 žen a 1196 mužů. I loni nadále přetrvával vysoký počet hlášených nemocí z povolání způsobených virem SARS-CoV-2. Nejčastěji se covidem-19 v zaměstnání nakazili lidé pracující v oboru Zdravotní a sociální péče. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ).

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy