Krok si podle lotyšského resortu zahraničí vynutila bezpečností hrozba ze strany Ruska, jehož vojska v únoru vpadla na Ukrajinu. Lotyšsko se ohledně omezení vjezdu pro Rusy s vízy vydanými zeměmi EU dříve dohodlo na společném postupu s Estonskem, Litvou a Polskem. Ve čtvrtek pak šéfové a šéfky kabinetů jmenovaných zemí přijali společné prohlášení, v němž upřesnili, že opatření by mělo platit od 19. září.

Také lotyšské ministerstvo zahraničí upřesnilo, že opatření v Lotyšsku nabyde účinnosti 19. září a bude platit do konce června příštího roku. Výjimka bude platit pro Rusy, kteří dostali vízum z humanitárních důvodů nebo kteří jsou politicky pronásledovaní. Zákaz se také nebude vztahovat na držitele povolení k pobytu v zemích EU a dlouhodobých víz vydaných státem schengenského prostoru.

Ministři zahraničí členských zemí Evropské unie se při neformálním jednání v Praze koncem srpna shodli na zpřísnění cestovních pravidel pro Rusy, nedosáhli ale dohody o plošném pozastavení vydávání víz ruským turistům či výrazném snížení jejich počtu, což požadovaly mimo jiné Polsko, Finsko, Česko či pobaltské země.