Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lotyšsko posílá Ukrajině vozidla zabavená opilým řidičům

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Lotyšsko posílá Ukrajině vozidla zabavená opilým řidičům. Tímto způsobem baltská země bojuje proti řízení pod vlivem alkoholu a současně pomáhá Ukrajině, informuje agentura AFP.

Asi 100 aut, která byla zabavena opilým řidičům, je opravováno a upravováno, než jsou odeslána na frontu na Ukrajině. Některá z těchto vozidel jsou dokonce opancéřována, aby mohla sloužit k evakuaci zraněných vojáků.

Dříve byli v Lotyšsku opilí řidiči pouze pokutováni. Od konce roku 2022 se však řízení pod vlivem alkoholu stalo trestným činem, za což hrozí i vězení. Úřady nyní také mohou konfiskovat jejich auta.

Počet vozidel na policejních parkovištích roste, a proto vláda povolila jejich předání ukrajinské armádě. Doposud bylo ukrajinské armádě nebo místním úřadům předáno asi 1500 zkonfiskovaných vozidel.

"Každý víkend posíláme z Lotyšska na Ukrajinu asi 30 až 40 aut," uvedl Reinis Poznaks, zakladatel neziskové organizace Agendum, která se stará o předávání těchto vozidel.

Téměř polovina vozidel předaných Agendem byla zabavena opilým řidičům. Zbývající část pochází od lidí nebo firem, které chtějí Ukrajinu podpořit darováním svých starých vozů.

Lotyšsko patří mezi nejvěrnější podporovatele Ukrajiny a ostré kritiky sousedního Ruska. S Ukrajinou podepsalo desetiletou bezpečnostní dohodu a vede také iniciativu na dodání tisíců dronů ukrajinské armádě. 

Témata:  Lotyšsko auto

Aktuálně se děje

14. června 2024 12:54

Vyšetřování střelby na FF UK je hotovo. Policie případ odložila

Policie ukončila vyšetřování prosincové střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a případ odložila. Informovalo o tom dnes Městské státní zastupitelství v Praze na sociální síti X. 

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy