Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lotyšsko nařídilo ruským občanům bez povolení k pobytu, aby opustili zemi

Lotyšsko
Lotyšsko
Foto: Pixabay

Lotyšsko nařídilo ruským občanům, kteří již nemají povolení k pobytu, aby opustili zemi. Pobaltský stát k takovému kroku sáhl poprvé v historii.

Podle migračního úřadu v Rize dostalo výzvu k opuštění země šest Rusů. Dva z nich už odešli, uvedla v pátek pro lotyšská média Maira Rozeová. Zbývající čtyři tak musí učinit do 30 dnů.

Příkazy navazují na změny lotyšského imigračního zákona, které byly přijaty na podzim 2022 v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu.

Všichni ruští občané, kteří si přejí zůstat legálně v Lotyšsku, jsou nyní povinni zažádat o povolení k trvalému pobytu a většinou absolvovat jazykový test prokazující znalost lotyšského jazyka.

Ti, kteří nedokážou včas splnit tyto požadavky a získat povolení k pobytu podle zákona, musí opustit zemi.

Podle úřadů se nová opatření týkají přibližně 1000 osob. Více než pětina z nich už Lotyšsko opustila přes jinou zemi Evropské unie.

Téměř dvacet dalších osob, kterých se to týkalo, uvedlo důvody spojené s rodinou, proč by měli zůstat v Lotyšsku. Ti, kteří zůstali, budou kontrolováni pohraničníky na místě jejich posledního nahlášeného pobytu, a v případě potřeby jim bude nařízeno opustit zemi.

Lotyšsko, sousedící s Ruskem, je členem NATO a má přibližně 1,9 milionu obyvatel. Čtvrtina z nich má ruský původ, většinou jako důsledek migrace ze sovětské éry a jejich potomci. Mnoho z nich, zejména starších lidí, nemá lotyšské občanství.

Témata:  Lotyšsko Rusko

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 7:08

Senát peníze pro Ukrajinu odhlasuje 23. dubna. Schumer: Buďte si jisti, že Amerika pomůže

Senát, tedy horní komora amerického Kongresu, se připravuje dokončit proces schvalování pomoci Ukrajině, Izraeli a Tchaj-wanu. Hlasování je naplánováno na úterý 23. dubna, uvedl vůdce senátní většiny Chuck Schumer.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy