Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lotyšský parlament označil Rusko za stát podporující terorismus

Lotyšsko
Lotyšsko
Foto: Pixabay

Lotyšský parlament dnes označil Rusko za stát podporující terorismus a vyzval členské země Evropské unie, aby pozastavily vydávání víz ruským a běloruským občanům. Informoval o tom lotyšský veřejnoprávní server LSM. Poslanci pobaltské země rovněž podle serveru Delfi a ruské služby BBC označili ruské jednání na Ukrajině za "cílenou genocidu" Ukrajinců. Je to xenofobní, reagovala Moskva.

"Rusko už mnoho let přímo i nepřímo podporuje a financuje teroristické režimy a organizace," uvedl šéf lotyšského parlamentního zahraničního výboru Rihards Kols. Rusko je podle něj největším dodavatelem zbraní režimu syrského prezidenta Bašára Asada, podílelo se na otravě otce a dcery Skripalových v britském Salisbury v roce 2018 nebo o čtyři roky dříve na sestřelení dopravního letadla MH-17 nad východní Ukrajinou.

"Na Ukrajině zvolilo Rusko podobnou, krutou, nemorální a ilegální taktiku, používá nepřesné a mezinárodně zakázané zbraně a munici, zaměřuje nepřiměřenou brutalitu na civilisty a veřejná místa," řekl Kols. Moskva se podle něj snaží o zastrašení a demoralizaci Ukrajinců a o okupaci sousední země, přičemž násilí používá pro politické účely.

Lotyšský parlament ve své rezoluci mimo jiné konstatuje, že od nevyprovokovaného ruského útoku na Ukrajinu muselo 12 milionů Ukrajinců opustit své domovy a přes pět milionů lidí i svou vlast. Skupiny na ochranu lidských práv a mezinárodní pozorovatelské mise zaznamenaly zvěrstva páchaná ruskými ozbrojenými silami na ukrajinských civilistech, včetně mučení, znásilňování, zabíjení a masového zadržování civilistů v takzvaných filtračních centrech, jakož i hromadné deportace, stojí podle LSM v parlametním prohlášení.

Dokument rovněž odsuzuje nedávný ruský útok na ukrajinský přístav Oděsa. Ten přišel den poté, co Moskva a Kyjev podepsaly společně s Tureckem a OSN dohodu o vývozu ukrajinského obilí. Lotyšští poslanci kromě toho podle agentury AFP uvedli, že ruskou invazi podpořil běloruský režim, a vyzvali mezinárodní společenství, aby na Bělorusko uvalilo stejné sankce, jaké přijalo proti Rusku. Vůči Moskvě chce finanční postihy zpřísnit.

Moskva i přes množící se důkazy a svědectví odmítá, že by se na Ukrajině zaměřovala na civilisty a civilní objekty. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová na dnešní krok lotyšského parlamentu reagovala podle agentury TASS na sociální platformě telegram, kde ho označila za "zvířecí xenofobii". Rozhodnutí lotyšských poslanců se nezakládá na žádných faktech, sdělila.

Témata:  Lotyšsko Rusko

Aktuálně se děje

12. dubna 2024 20:30

Smrt hvězdy kultovního seriálu Derrick. Fritz Wepper se rozhodl ukončit léčbu vážné nemoci

Koncem března zemřel slavný německý herec Fritz Wepper, kterého dobře znali i čeští diváci. Jeho manželka oznámila, že zemřel v mnichovském hospici. Slavnému herci bylo 82 let.

Zdroj: Kateřina Skálová

Další zprávy