reklama

Zhruba čtvrtina z 1,8 milionu obyvatel Lotyšska má ruský původ, mnozí z nich ale nejsou lotyšskými občany a mají status bez státní příslušnosti. V důsledku ruské invaze na Ukrajinu pro ně Lotyšsko zavedlo jazykové testy, které zkoumají jejich schopnost používat lotyštinu v každodenním životě, a hrozí jim odebráním povolení k pobytu.

Putin na zasedání Kremlem kontrolované rady pro lidská práva uvedl, že nelze očekávat prosperitu pro ty, kteří uplatňují takovou politiku. Varoval Lotyšsko, že pokud bude zacházet s místními Rusy nedůstojně, bude samo čelit podobnému postupu.

"Nevěřím, že se štěstí obrátí na ty, kdo provádějí takovou politiku," řekl v Moskvě vůdce Kremlu. Dodal, že kdo bude s Rusy "zacházet jako s prasaty, bude čelit stejnému prasáctví."

Putin projevil pochopení pro potřebu, aby občané měli znalost kultury a jazyka země, ve které žijí, status neobčana ale označil za právní kontroverzi.

Moskva má v úmyslu přehodnotit vztahy s zeměmi, které diskriminují ruskou menšinu. Putin zdůraznil, že pokud lotyšští Rusové nechtějí opustit Lotyšsko, Rusko musí vytvořit vhodné podmínky pro jejich pobyt na místě.

Lotyšsko se dlouhodobě vyhraňuje proti Rusku a jeho invazi na Ukrajinu. Předseda výboru pro občanství a migraci lotyšského parlamentu Ingmars Lidaka už v minulosti informoval o plánu na vykázání asi 6000 ruských občanů, kteří nesplnili stanovené požadavky úřadů pro obnovu svých povolení k pobytu v Lotyšsku.

Země také zakázala vjezd automobilů s ruskými poznávacími značkami na své území. Zákaz byl uvalen v rámci pravidel Evropské komise týkajících se sankcí vůči Rusku kvůli invazi na Ukrajinu a vztahuje se na všechny automobily s ruskými poznávacími značkami bez ohledu na to, zda jsou určeny pro soukromé nebo služební účely.

Zákaz vjezdu pro ruská auta a omezení dovozu z Ruska byly ruskou stranou označeny za rasistické a rusofobní. Konečné rozhodnutí ohledně těchto opatření leží na Soudním dvoře EU, a tak budou ruští občané, jejichž vozidla byla zkonfiskována na hranicích, muset věc řešit soudně.