Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Reuters: Rusko minulý týden v pátek obnovilo dodávky plynu do Lotyšska

Lotyšsko, ilustrační fotografie.
Lotyšsko, ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Rusko v pátek 5. srpna obnovilo dodávky zemního plynu do Lotyšska. Podle agentury Reuters to ukazují záznamy provozovatele systému pro přepravu plynu Conexus Baltic Grid. Ruská státní plynárenská společnost Gazprom zastavila dodávky do Lotyšska 30. července, zdůvodnila to porušením podmínek pro odběr suroviny.

Lotyšská plynárenská společnost Latvijas Gaze den před přerušením dodávek uvedla, že za plyn odebíraný z Ruska platí v eurech, tedy nikoli v rublech, jak nyní Moskva požaduje. Podle agentury Reuters není zatím jasné, proč se dodávky do Lotyšska obnovily.

Situace kolem dodávek ruského plynu do Evropské unie se zkomplikovala, když Rusko v únoru zahájilo útok na Ukrajinu a Evropská unie v odvetě přijala sérii protiruských sankcí. Podle lotyšské agentury LETA Rusko od začátku války na Ukrajině dodávky plynu do Lotyšska už několikrát omezilo.

Edijs Šaicáns, který má na ministerstvu hospodářství v Rize na starosti energetickou politiku, po přerušení dodávek v závěru července uvedl, že tento krok nebude mít na Lotyšsko pravděpodobně žádný výraznější dopad. Riga se totiž už dříve rozhodla, že od příštího roku přestane kupovat plyn z Ruska.

Témata:  Rusko plyn Lotyšsko

Související

Aktuálně se děje

23. července 2024 19:01

23. července 2024 15:39

Maďarsko zablokovalo finanční pomoc Ukrajině, dokud Kyjev neobnoví tranzit ropy

Maďarsko bude blokovat finanční pomoc Ukrajině z Evropského mírového nástroje, dokud Kyjev neobnoví tranzit ruské ropy přes ropovod Družba. Šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó to uvedl v rozhovoru pro komerční televizi ATV.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy